Zeytinyağında artan maliyetler satışı durdurdu

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği tarafından sezon başında fiyat açıkladı daha üretim sezonu bitmeden 2 adet revize fiyat açıkladı.

11.12.2021 12:51    Güncelleme: 11.12.2021 12:51

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği tarafından kasım ayında 33 TL olarak açıklanan zeytinyağı alım fiyatı, son 1 ay içerisinde yaklaşık yüzde 33 oranında arttı. Aralık ayı itibarıyla 44 liraya dayanan zeytinyağı alım fiyatı, bugüne kadarki en yüksek rakama ulaştı.  Üretici, “Artan maliyetler, TL’deki değer kaybı önümüzü görmemize engel oluyor. Biz de toptan satışlarımızı durduk” ifadelerini kullandı. Küçük işletmeler maliyetlerini karşılamadıklarını belirterek ya toptan satışları durdurdu ya da kepenk kapatma noktasına geldi.

'DÖVİZLE NE İŞİNİZ VAR' DENİYOR

BirGün’de yer alan habere göre artan maliyet fiyatlarına dikkat çeken Ayvalık’tan zeytin üreticisi Özgür Üzden, “Geçen sene 3-3,5 TL’ye aldığımız yağlık zeytin bu sene 7 lira 25 kuruş oldu. 'Dövizle ne işiniz var' deniyor. Gübreye gelen zamlar yüzde 400’lere dayandı. Gübre tamamen döviz odaklı. Mazottaki artış keza. Dolaylı maliyetler var. Örneğin, kargo fiyatları için yeni yıl tarifeleri gelmeye başladı. Ürünleri koyduğumuz ambalajlar var. En basitinden teneke ve şişe bile dövize odaklı. Teneke üreticilerimiz her hafta yeni fiyat güncellemesi yolluyor. Koliciler kâğıt sıkıntısı var, diyor fiyat veremiyor. Aldığımız hiçbir şeyi yerine koyamaz durumdayız” diye konuştu.

SEZON BİTMEDEN 2 DEFA REVİZE FİYAT AÇIKLANDI

Toptan satışlarını durduklarını açıkladıktan sonra pek çok kişi tarafından ‘stokçulukla’ yaftaladığını aktaran Üzden, duruma tepki gösterdi. Üzden sözlerini şöyle sürdürdü:

“Önce ürünün doğasını anlamak gerekiyor. Bir yıl boyunca gübrelemesinden ilaçlamasına işçiliğine bakımı yapılıyor sonra üç ay hasat ediyor bir yıl satmak için depolarımıza çekiyoruz. Birçok zirai ürün gibi zeytinyağı da zaten stok yapmak zorunda olduğumuz bir ürün. Önümüzü göremediğimiz kâr edemediğimiz bir dönemdeyiz eğer satışa devam edersem yerine koyamadığım ürünler nedeniyle işletmenin kapılarını kapamak zorunda kalacağız. TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği tarafından sezon başında fiyat açıkladı daha üretim sezonu bitmeden 2 adet revize fiyat açıkladı. Ve hâlâ çiftçilerimiz bu fiyatlarla satmaya devam ediyor. Ama yerine yenisi üretememe kaygısı var.”

Zeytinyağı Zeytin artan maliyet döviz Üretici Satış durdurma TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği revize zam

BAĞLANTILI HABERLER