Zelenskiy: Erdoğan'la anlaşmamız kapsamında 5 Azov komutanı Türkiye'de kalacak

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Ukrayna-Rusya arasındaki esir takası sonucu serbest bırakılan beş Azov komutanının savaş bitene kadar Türkiye’de kalacağını söyledi.

22.09.2022 12:38    Güncelleme: 22.09.2022 19:13

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, esir takası sürecini yönlendirdiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti. Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, esir takası sonucu 215 Ukraynalı ve yabancı savaşçıyı geri aldıklarını belirtti. Zelenskiy, esir takası sonucu geri getirilenlerin “188 Azovstal ve Mariupol savunucusu, 108 Azov savaşçısı, ulusal muhâfız, donanma, sınır koruması, polis, Güvenlik Servisi personeli” olduğunu söyledi.

Zelenskiy, “Şimdi güvendeler. Herkesi hatırlıyor ve kurtarmaya çalışıyoruz” dedi.Zelenskiy sözlerine şöyle devam etti: “Recep Tayyip Erdoğan’la anlaşmamız kapsamında serbest bırakılan beş Azov komutanı savaşın sonuna kadar Türkiye’de rahat koşullarda olacak. Ailelerini görebilecekler. Halkımızı özgürleştirmedeki liderlik eden rolü için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a samimi teşekkürlerimi sunuyorum. Ukrayna, devletimize yardımlarından dolayı bir minnettarlık işareti olarak 10 yabancı vatandaşı Rus esaretinden kurtardı. Beş Britanya vatandaşı, iki ABD vatandaşı ve Fas, İsveç ve Hırvatistan vatandaşları. Suudi Arabistan’ın arabuluculuğunda evlerine geri dönecekler. Buna katkı sağlayan herkese minnettarız.”

Rusya ile Ukrayna arasında 270 esir takası: Suudi Arabistan ve Türkiye arabulucu oldu

Rusya, Azak Taburu komutanları ve 10 yabancı ülke vatandaşı ile toplam 215 esiri serbest bırakırken, Ukrayna ise Rusya yanlısı siyasi lider Viktor Medvedçuk ile birlikte 55 kişiyi iade etti.

Volodimir Zelenskiy Ukrayna Rusya esir takası Recep Tayyip Erdoğan

BAĞLANTILI HABERLER