Yüksek Seçim Kurulu’ndan art arda üçüncü seçim ihalesi

Devlet Malzeme Ofisi, Yüksek Seçim Kurulu için 21 bin 450 ton ağırlığında oy pusulası ve zarf için ihale ilanı açtı. Seçim malzemelerinin teslimi için belirlenen süre ise 6 ay.

03.04.2022 08:00    Güncelleme: 03.04.2022 18:49

AKP ve MHP milletvekillerinin ortak imzasıyla hazırlanan seçim yasası TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilirken, Yüksek Seçim Kurulu kısa bir süre içinde üçüncü kez seçim araçları için ihaleye çıktı. Devlet Malzeme Ofisi (DMO) yeni bir ihale ilanı daha yayımlayarak, YSK’nin ihtiyacı doğrultusunda oy pusulası ve zarfı kâğıdı ihale için süre olarak ise 6 ay belirlendi.

Resmi Gazete'de dikkat çeken ilan: YSK için oy verme kabini ihalesi açıldı

23 Mart’ta açılan ihaleye başvurmak isteyenlerin, ilk tekliflerini yazılı olarak bildireceği, devamında ise sözlü olarak tekliflerini sürdüreceği aktarıldı.


Anayasa hükmü gereği seçim yasalarında yapılan değişiklikler, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanamıyor. Bu nedenle yasanın uygulanabilmesi için seçimlerin bir yıl sonra yapılması gerekiyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ise seçime doğru tüm hazırlıklarını tamamlamak için seçim malzemeleri alımına hızla devam ediyor.

İLK 2 İHALE MARTTA AÇILMIŞTI

Devlet Malzeme Ofisi (DMO), YSK’nin ihtiyacı doğrultusunda 23 Mart’ta iki farklı ihaleye çıkmıştı. İlk ihale, yalnızca oy verme kabininden oluşmuş, ikinci ihale ise “kırtasiye malzemesi” adıyla yayımlanmıştı. 12 kalemden oluşan ihaleye göre, 250 bin adet ıstampa süngeri ve 500 bin şişe ıstampa mürekkebi, 500 bin adet mühür kartuşu, 500 bin çubuk mühür mumu, 35 bin yumak kendir ip alınması öngörülmüştü. Istampa sünger ve mürekkebi için teslim süresi 60, mühür kartuşu için 90 ve mühür mumu ile kendir ip için 180 gün teslim süresi belirlenmişti.

Baskın seçim hazırlığı mı?: Mevcut YSK'nin görev süresi Ocak 2023'e uzayacak

İktidarın il ve ilçe seçim kurullarının tamamının ve YSK'nin beş üyesinin değiştirilmesi girişimi tartışılıyor. Düzenleme mevcut YSK'nin görev süresini Ocak 2023'e uzatıyor.


21 BİN TONLUK MALZEME İÇİN 6 AY SÜRE VERİLDİ

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre DMO dün yeni bir ihale ilanı daha yayımladı. Bu kez YSK’nin ihtiyacı beş kalem filigranlı oy pusulası ve zarfı kâğıdı, hazırlanan teknik şartnamelerine uygun şekilde açık teklif isteme usulüne göre satın alınacak.

YSK 4 ilin milletvekili sayısını yeniden düzenledi

Türkiye'de nüfus sayımı verileri güncellendi. İstanbul ve Bayburt’un vekil sayıları bir artarken, Muş ve Eskişehir’in vekil sayısı 1’er azaldı.


Beş kalem malzemenin toplam miktarı 21 bin 450 tona ulaşıyor. Bu kapsamda beyaz, mavi, sarı renkli çeşitli ebatlarda oy pusulası kâğıtları ile sarı renkli filigranlı oy zarfı kâğıtları alınacak. Teslim süresi ise altı ay olarak belirlendi. Teklifler 15 Nisan’a dek euro cinsinden verilecek. Yerli isteklilere yapılacak ödemeler fiili teslim tarihindeki Merkez Bankası euro alış kuru üzerinden TL olarak yapılacak. Yabancı isteklilere yapılacak ödemeler ise euro cinsinden olacak.

YSK seçim ihalesi Devlet Malzeme Ofisi oy pusulası

BAĞLANTILI HABERLER