Yine Reuters duyurdu: Sektör yetkilileri doğal gaza yapılacak yeni zammı açıkladı

Reuters'a konuşan kamu ve sektör yetkilileri, 'Gerçekçi olmak gerekirse doğal gaza zam artık kaçınılmaz. Zam yüzde 20'nin üzerinde olacak, yüzde 30'un üzerine de çıkabilir' dedi.

31.03.2022 15:13    Güncelleme: 31.03.2022 15:35

+GERÇEK - Akaryakıt, elektrik ve gıda başta olmak üzere art arda gelen zamlara bir de doğal gaz zammı eklenmek üzere...

Doğal gaz fiyatları ile ilgili haber ajansı Reuters'a konuşan kamu ve sektör yetkilileri, “Gerçekçi olmak gerekirse doğal gaza zam artık kaçınılmaz. Zam yüzde 20’nin üzerinde olacak gibi; yüzde 30’un üzerine de çıkabilir” dedi.

Sektör kaynakları ve yetkililer, uzun süredir hem konut hem sanayideki doğal gaza yüksek oranlı sübvansiyon yapıldığını ve bunun BOTAŞ’ın mali durumunu bozduğunu belirterek, 1 Nisan’dan geçerli olacak şekilde bir zammın masada olduğunu belirtti.

Reuters'a konuşan bir sektör yetkilisi, “Gerçekçi olmak gerekirse zam artık kaçınılmaz. Zam yüzde 20’nin üzerinde olacak gibi, yüzde 30’un üzerine de çıkabilir” dedi.

Bir kamu görevlisi ise, sanayi kuruluşları ve çevrim santralleri için doğal gaza zam yapılmasının gündemde olduğunu belirterek, “Burada temel yaklaşım konutlara yönelik bir zam olmaması; konu hem Enerji Bakanlığı hem BOTAŞ hem Hazine hem de Cumhurbaşkanlığını ilgilendiriyor. Son dakikaya kadar yapılacak değerlendirme ile karar ortaya çıkacak” açıklamasında bulundu.

Reuters doğal gaz zam Sektör yetkilileri yüzde 20 yüzde 30

BAĞLANTILI HABERLER