Yeşilçam'dan Cüneyt Arkın geçti

Yeşilçam sinemasının unutulmaz isimlerinden Cüneyt Arkın 85 yaşında vefat etti.

28.06.2022 11:37    Güncelleme: 28.06.2022 11:48

Usta oyuncu Cüneyt Arkın dün gece saatlerinde rahatsızlanarak Beşiktaş Ulus'ta bulunan özel bir hastanede tedavi altına alındı. Eşi Betül Cüreklibatır ve yakınları hastaneye geldi. 85 yaşındaki oyuncu hastanede vefat etti.

Gerçek adı Fahrettin Cüreklibatır olan Cüneyt Arkın, 8 Eylül 1937’de Eskişehir'e bağlı Karaçay Köyü’nde doğdu. Eskişehir Atatürk Lisesi'nde öğrenim gören Arkın, 1961 yılında İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.
1963 yılında Artist dergisinin yarışmasında birinci oldu. Bir süre iş arayan Arkın, 1963'te Halit Refiğ'in teklifiyle sinema oyunculuğuna başladı ve 2 yıl içinde 30 kadar filmde rol aldı.
1964 yılında oynadığı Gurbet Kuşları filminin finalindeki kavga sahnesi, Arkın'ın kariyerinde bir kırılma noktası olurken, bir süre daha duygusal-romantik jön karakterlerini canlandırdıktan sonra, Halit Refiğ'in önerisiyle aksiyon filmlerine yöneldi.
Kariyeri boyunca aksiyon filmlerinden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere değişik türlerde filmlerde rol aldı.
12 Mart dönemi sırasında, 4. Altın Koza Film Festivali'nde (1972) jürinin ilk oylamasında Yılmaz Güney'i Baba filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu seçmesine rağmen daha sonra siyasi baskılarla Güney'in yerine, ilk oylamada Yaralı Kurt filmindeki performansıyla ikinci olan Cüneyt Arkın'ı en iyi erkek oyuncu seçti. Bu karara tepki gösteren Arkın ödülü reddetti.
1980'li yıllarda Ölüm Savaşçısı, Kavga, Sürgündeki Adam ve İki Başlı Dev gibi aksiyon filmlerinde rol aldı.
Kariyeri boyunca westernden komediye, macera filmlerinden toplumsal filmlere değişik türlerde filmler çekti.
Cüneyt Arkın sinemasına ayrı bir renk getiren, yönetmenliğini Çetin İnanç'ın yaptığı 1982 tarihli Dünyayı Kurtaran Adam zamanla bir kült film haline geldi.
Özellikle Maden (1978) ve Vatandaş Rıza (1979) filmleri, Cüneyt Arkın'ın kariyerinde özel bir yer kaplar.
1977 yılında Şerif Gören'in yönettiği filmde Gırgır Ali rolünde ise hayati ti'ye alan eski bir mahkûmu oynadı.
Türkiye sinemasının sembol simalarından Cüneyt Arkın 85 yaşında vefat etti.

Cüneyt Arkın sinema vefat

BAĞLANTILI HABERLER