Yeni yargı paketi Meclis'e geliyor

Sağlık çalışanlarına ve kadına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin düzenlemelerin yer aldığı yargı paketinin 14 Mart Tıp Bayramı'nda TBMM'ye sunulması bekleniyor.

13.03.2022 12:28    Güncelleme: 13.03.2022 12:28

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni (TBMM) bu hafta yoğun bir mesai bekliyor. Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle mücadeleye ilişkin düzenlemelerin yer aldığı yargı paketinin 14 Mart Tıp Bayramı'nda (yarın) Meclis'e sunulması bekleniyor.

Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmaları kolaylaştırılacak. Kusurda kastı bulunmayan hekimler tıpkı hakimler gibi tazminat ödemeyecek.

Sağlık çalışanları 14-15 Mart’ta greve gidiyor

Sağlık çalışanları, artan iş yükü, şiddet, mobinge karşı 14-15 Mart’ta greve giderek alanlara çıkacak. Sağlıkçılar, yurttaşları da randevu almayarak eylemlerine destek vermeye çağırdı.


TRT Haber’in haberine göre kadınlara yönelik şiddet cezaları artırılacak, iyi hal indirimine giren cezaların kapsamı daraltılacak.

CHP'li eski meclis üyesine gece yarısı gözaltı: Reform bu mu?

İzmit Belediyesi’nin önceki dönem CHP’li meclis üyesi İbrahim Güçlü 'cumhurbaşkanına hakaret' suçlaması ile gece yarısı gözaltına alındı.


Meclis Genel Kurulu'nda Diyanet teklifinin görüşmelerine de devam edilecek. Kanun teklifine göre, Diyanet Akademisi'nde vaiz, Kur'an kursu öğreticisi, imam ve müezzinlik görevinde bulunacaklar, mesleğe başlamadan önce hizmet içi eğitime tabi tutulacak.

Uzmanlık programları, seminer ve sempozyum gibi etkinliklerle nitelikli görevliler yetiştirilmesi sağlanacak.

TÜKETİCİ TEKLİFİ

Tüketici haklarına ilişkin kanun teklifi ise Meclis Sanayi ve Ticaret Komisyonunda kabul edildi. Teklif, Genel Kurul gündemine alınacak.

Düzenlemeye göre ön ödemeli devre mülk ve devre tatil satışı yapılamayacak.

Telefon, bilgisayar gibi ürünlerin ikinci elleri yenilenerek en az 1 yıllık garantiyle tekrar satışa sunulabilecek.  

yeni yargı paketi sağlıkta şiddet kadına şiddet AKP kanun teklifi iyi hal indirimi

BAĞLANTILI HABERLER