Sincan Cezaevi'nde yaşanan hak ihlalleri Meclis'e taşındı

DEVA Partili Yeneroğlu, tutukluların eğitim hakkına ulaşamaması iddialarını içeren soru önergesini Adalet Bakanı Bozdağ'ın cevaplaması talebiyle Meclis'e sundu.

05.08.2022 12:51    Güncelleme: 05.08.2022 23:30

+GERÇEK- DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu Sincan Cezaevi'nde yaşanan sorunları TBMM gündemine taşıyarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu. Yeneroğlu, kurum tarafından verilen yemeklerin yetersiz olduğu, kurum kantinlerinden ücreti karşılığında gıda malzemesi talep edildiği halde bunun çok azının verildiği, bazı tutuklu ve hükümlülerin örgün ve yaygın öğretim imkanlarından yararlandırılmadıkları ve ailelerinin getirdiği kitapların verilmediğine dair şikayetler aldığını ifade etti. 

Yeneroğlu, önergesinde Bozdağ’a şu soruları yöneltti:
  
-Yemek ve kantin hizmetlerinde görevli kişilerin sayıları yetersizse bu eksikliğin giderilmesi için herhangi bir çalışma mevcut mudur?

-Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsünde bulunan hükümlü ve tutukluların, insani ihtiyaçlarının ve mevzuatın gerektirdiği ölçüde beslenmelerinin sağlanması konusunda, sözü edilen şikâyetlerin karşılanmasına yönelik olarak, Bakanlığınızca herhangi bir inceleme ve çalışma yapılmakta mıdır? Yemek ve kantin hizmetlerinde görevli kişilerin sayıları yeterli değilse bu eksikliğin giderilmesi için herhangi bir çalışma mevcut mudur?

-Öğretim hakkının eksiksiz kullandırılması amacıyla yürütülen çalışmalar nelerdir?

-Örgün ve yaygın yükseköğretim imkanlarından yararlandırılmama şikayetleri ile ilgili olarak, Bakanlığınızca herhangi bir inceleme ve çalışma yapılmakta mıdır?

-Sosyalleşmeyi teşvik etmek, üretken ve kanunlara, nizamlara ve toplumsal kurallara saygılı, sorumluluk taşıyan bir yaşam biçimine uyumunu kolaylaştırmak bağlamında önem taşıyan öğretim hakkının eksiksiz kullandırılması için, varsa idari ve yasal eksikliklerin giderilmesi amacıyla yürütülen çalışmalar nelerdir?

-Yükseköğretime kayıt hakkı kazandığı halde öğretim imkânından yararlandırılmayan/yararlanamayan kişiler bulunmakta mıdır?

-Türkiye genelinde, ceza ve tevkifevlerinde bulunan hükümlü ve tutuklulardan kaçı örgün ve yaygın yükseköğretim kurumuna devam etmektedir? Bu kişiler arasında, yaygın ve örgün yükseköğretim kurumuna kaydolmaya hak kazandığı halde öğretim imkânından yararlandırılmayan/yararlanamayan kimseler bulunmakta mıdır? Varsa, bu hakkın kullanımına engel teşkil eden bireysel ya da fiili durumlar nelerdir?
 

hak ihlali Mustafa Yeneroğlu Sincan Cezaevi

BAĞLANTILI HABERLER