Yemek zamlarını protesto eden öğrenciler yurttan atıldı: 'İşiniz bitti, emniyette görüşürüz'

Diyarbakır’da yemek ücretleri zammını protesto eden 3 öğrenci yurttan atıldı. Öğrencilerin, yurt müdürü tarafından ‘Sizinle emniyette görüşürüz’ şeklinde tehdit edildiği iddia edildi.

01.07.2022 12:03    Güncelleme: 01.07.2022 12:03

Dicle Üniversitesi Halid Bin Velid Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK)'da kalan 3 öğrencinin, yemek fiyatlarında yapılan artışları protesto ettikleri için yurttan atıldığı öğrenildi.

Bütünleme sınavlarının olduğu süreçte atılan öğrencilerden Mehmet Can Eşkin ile Müslüm Urdun, yaşadıkları süreci Mezopotamya Ajansı’na anlattı.  Yurttan atılan öğrencilerden Mehmet Can Eşkin, yemek fiyatlarına getirilen zamla öğrencilere verilen yemek kartına aktarılan paraya getirilen zamların birbirini tutmaması üzerine durumu protesto ettiklerini söyledi.

‘SİZİN İŞİNİZ BİTTİ, EMNİYETTE GÖRÜŞÜRÜZ’

Yurtta olduğu sırada öğrencilerin eylem başlatmasıyla kendisinin de dahil olduğunu söyleyen Eşkin yaşananlara ilişkin şunları aktardı: “Birkaç dakika geçtikten sonra, yurt müdürü yanımıza gelerek, ‘Sizler provokatörsünüz. İnsanları galeyana getiriyorsunuz. Bu kanı bozukların, galeyanına gelmeyin’ şeklinde tehditler savurdu. Biz yurt müdürüne neye dayanarak öyle konuşuyorsunuz deyince bize, ‘Sizin işiniz bitti. Emniyette görüşürüz’ şeklinde ifadeler kullandı.” 

‘YURT MÜDÜRÜ İFADEYE ÇAĞIRDI, SONRA SÜRESİZ ŞEKİLDE YURTTAN ATILDIK’

Bir gün sonra yurt müdürü tarafından ifadeye çağrıldıklarını ve yazılı ifade verdiklerini dile getiren Eşkin, sonrasında ise kendilerine gönderilen tebligatla süresiz yurttan atıldıklarını öğrendiğini söyledi.

‘ATIK TOPLAYARAK OKUMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Maddi durumlarının iyi olmadığını ve çalışarak okul ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıkları belirten Eşkin, bazı arkadaşlarının katı atık topladığını, bazılarının sebze halinde çalıştığını söyleyerek, “Zaten verdikleri bursun yetersiz olduğu yetmezmiş gibi birde bizleri yemek fiyatlarıyla ezmeye çalışıyorlar” diye tepki gösterdi. “Yurt müdürünün bizlere karşı davranışları kötü ve düşmancaydı” diyen Eşkin, karara itiraz ettiğini, sonuç alamaması halinde de suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

'EŞYALARIMIZI BİLE TOPLAYAMADIK, MÜDÜRÜN TUTUMU POLİTİKTİ'

Aynı gerekçe ile yurttan süresiz şekilde uzaklaştırılan Müslüm Urdun ise yaptıkları protestonun haklı olduğunu dile getirdi. “Bizi süresiz yurttan çıkardılar. Çıkmamız için de 15 dakika zaman tanıdılar. Eşyalarımızı 15 dakika içerisinde toparlayamadık bile. Arkadaşlarımız bize sonradan eşyalarımızı getirdi” diye konuştu. Urdun, “Yurttan süresiz atıldığımız için bursumuzun da iptali yapıldı. Ne ev tutabilme gücüm var ne de başka bir şey. Müdür politik yaklaşımlar sergiledi” dedi.

Diyarbakır yurt yemek ücreti zam protesto

BAĞLANTILI HABERLER