Yargıtay’dan özel güvenlikçilerle ilgili emsal nitelikte karar

Yargıtay, özel güvenlik personelini tarafından yapılan aramaların hukuken geçersiz olduğuna, bu arama işleminden elde edilen maddi delillerin hükme esas alınamayacağını belirtti.

15.05.2022 11:35    Güncelleme: 15.05.2022 11:44

Yargıtay, Türkiye genelindeki sertifikalı yaklaşık 2 milyon özel güvenlik personelini yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Otobüs terminalinde özel güvenlik personeli tarafından üstü aranarak uyuşturucu bulunan kişi tutuklandı. Yargıtay ise özel güvenlik personeli tarafından yapılan aramaların hukuken geçersiz olduğuna dikkat çekerek adli arama yapma görev ve yetkisi bulunmayan özel güvenlik görevlisince yapılan aramanın hukuka aykırı olduğundan bu arama işleminden elde edilen maddi delillerin hükme esas alınamayacağı hatırlattı.

YARGITAY 10. CEZA DAİRESİ, EMSAL NİTELİKTE BİR KARAR

Şehirlerarası otobüs terminali girişinde görev yapan özel güvenlik görevlilerinin üstünü aradığı, yabancı uyruklu kişiden bir miktar uyuşturucu madde ele geçirildi. Sözcü’de yer alan haberde olay yerine gelen polis ekiplerince gözaltına alınan şüpheli çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde yabancı uyruklu genç hakkında Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. ‘Uyuşturucu ticareti yapma’ suçundan mahkumiyete çarptırılan sanık, karara itiraz etti. Temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 10. Ceza Dairesi, emsal nitelikte bir karara imza attı.

ÖZEL GÜVENLİK GÖREVLİSİNCE YAPILAN ARAMA HUKUKA AYKIRI

Özel güvenlik personeli tarafından yapılan aramaların hukuken geçersiz olduğuna dikkat çekilen kararda; adli arama yapma görev ve yetkisi bulunmayan özel güvenlik görevlisince yapılan aramanın hukuka aykırı olduğundan bu arama işleminden elde edilen maddi delillerin hükme esas alınamayacağı hatırlatıldı. Oy birliği ile alınan kararda şu ifadelere yer verildi:

Ceza muhakemesinin amacı; sosyal düzenin korunması ile kişilerin hak ve özgürlüklerine saygı arasında bir denge kurulması suretiyle, hukuken geçerli delillerle hiçbir duraksamaya yer vermeden maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasıdır.

YASAYA AYKIRI

Adli arama yapma görev ve yetkisi bulunmayan özel güvenlik görevlisince yapılan arama hukuka aykırı olduğundan ve bu arama işleminden elde edilen maddi deliller hükme esas alınamayacağından; hakkında mahkûmiyetine yeterli başkaca delil bulunmayan sanığın beraati yerine, yazılı gerekçeyle mahkûmiyetine karar verilmesi yasaya aykırıdır.

Sanık müdafiinin temyiz itirazları bu nedenle yerinde görülmüş olduğundan, hükmün bozulmasına, bozma nedenine göre sanığın tahliyesine, başka suçtan tutuklu ve hükümlü olmadığı takdirde serbest bırakılması için ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Yargıtay özel güvenlik hukuka aykrı arama delil emsal karar

BAĞLANTILI HABERLER