WHO: Salgında 115 bin sağlık çalışanı hayatını kaybetti

WHO Genel Direktörü Ghebreyesus, Covid-19'la mücadelede dünyada en az 115 bin sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini açıkladı.

24.05.2021 13:01    Güncelleme: 24.05.2021 14:20

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Ghebreyesus, Coronavirus'le (Covid-19) mücadelede dünyada en az 115 bin sağlık çalışanının hayatını kaybettiğini tahmin ettiklerini açıkladı.

WHO'nun en üst karar alma organı olan Dünya Sağlık Asamblesi'nin (WHA) 74.'sü İsviçre'nin Cenevre kentinde video konferans yöntemiyle başladı.

Genel Direktör Ghebreyesus, burada yaptığı konuşmada, "Neredeyse 18 aydır, dünyanın her yerindeki sağlık çalışanları ve bakıcılar, yaşamla ölüm arasında bir yerde duruyorlar. Sayısız hayatı kurtardılar" dedi.

Dünya genelinde Covid-19 ile mücadelede, pek çok sağlık çalışanına Covid-19 bulaştığını aktaran Ghebreyesus, "Raporlamalar yetersiz olsa da en az 115 bin sağlık çalışanı ve bakıcının başkalarına hizmet sunarken en büyük bedeli ödediğini (öldüğünü) tahmin ediyoruz. Salgın şiddetini devam ettirdiği sürece çok daha fazlasını kaybedeceğiz" uyarısında bulundu.

Ghebreyesus, sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için herkesin üzerine düşen görevi yapması gerektiğini vurgulayarak üreticilerin kişisel koruyucu ekipman tedarikini artırması gerektiğini vurguladı.

WHO Genel Direktörü, küresel çapta pek çok sağlık çalışanının kişisel koruyucu ekipman, aşı ve hayat kurtaracak diğer araçlara erişim eksikliği nedeniyle kendilerini çaresiz ve korumasız hissettiğinin altını çizdi.

Sağlık çalışanlarının "kahramanca" işler yaptığını ama "süper kahramanlar" olmadıklarını dile getiren Ghebreyesus, "Onlar da bizim gibi insanlar. Terliyorlar, kızıyorlar, gülüyorlar, ağlıyorlar" ifadelerini kullandı.

Ghebreyesus, dünya genelinde Covid-19 ile mücadele eden sağlık çalışanlarının onuruna ayağa kalkarak alkışladı. (HABER MERKEZİ)

who dünya sağlık örgütü koronavirüs coronavirus covid 19 salgın pandemi

BAĞLANTILI HABERLER