Washington Post: Rusya Batı yaptırımlarının etkisini azaltmak için Türkiye’ye yöneldi

Washington Post, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in bugün Soçi’de yaptıkları görüşme öncesi haber analizi yayınladı.

05.08.2022 19:38    Güncelleme: 05.08.2022 19:57

Washington Post, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in bugün Soçi’de yaptıkları görüşme öncesi Ukrayna istihbaratına dayandırdığı bir haber analizi yayınladı. Analizde, Rusya'nın, Batı yaptırımlarının etkisini azaltmak için Türkiye’ye yöneldiği aktarıldı. 

Putin’in Erdoğan’dan Rusya’nın Türk petrol rafinerileri, terminalleri ve rezervuarlarında hisse satın almasına izin vermesini istediğini iddia edilen görüşmede, Putin'in, Rusya’nın en büyük bankalarının Türkiye’de işlem yapmasına ve Rus sanayicilerinin Türkiye’deki serbest ekonomik bölgeler dışında da faaliyetine izin verilmesini de istediği belirtildi.

Türkiye’nin Ukrayna işgalinden ötürü Moskova’ya yaptırım uygulayan Batılı ülkeler arasına katılmadığının da hatırlatıldığı haber analizde Soçi buluşmasının, Kremlin’in bir NATO ülkesi olan Türkiye ile bağlarını güçlendirebileceği de işaret edildi.

Washington Post’un analizinde Ukrayna istihbaratının gazeteyle paylaştığı ve Rusya’nın Türkiye’ye yaptığı teklifin ayrıntılarına yer verildi:

“Rusya’nın Türkiye’ye yaptığı teklif; Rusya’nın Batı’dan gelen bankacılık, enerji ve sanayi sektörlerindeki kısıtlamalardan kaçınmasına Türkiye’nin yardımcı olabileceğini umduğu yeni kanalları içeriyor.

“Teklife göre Putin, Erdoğan hükümetinin, Rusya’nın Türk petrol rafineleri, petrol terminalleri ve rezervuarlarında hisse satın almasına izin vermesini istiyor. Teklifte Rusya’nın en büyük bankalarının muhabir hesaplarına ve Rus sanayicilerinin Türkiye’deki serbest ekonomik bölgeler dışında da faaliyet göstermesine izin verilmesi de var. Böylesi izinler ekonomistlere göre Batı yaptırımlarının açık bir ihlali olarak sayılmıştı.”

TÜRKİYE'NİN YANITI NE OLACAK?

Washington Post, kendi bankalarını ve şirketlerini ikincil yaptırım riski altında bırakacağı ve Batı pazarlarına erişimlerini keseceği için Türkiye’nin bu düzenlemeleri destekleyeceğine dair bir işaretin olmadığını söylerken, 

Washington Post’a konuşan Batılı hükümet yetkilileri, tekliften haberdar olmadıklarını, ancak Rusya’nın savaşla ilgili yaptırımları ve artan ekonomik zararlarını atlatmanın yollarını aradığını bildiklerini aktardı.

The Washington Post Putin Erdoğan Soçi

BAĞLANTILI HABERLER