Varlıklarını TL'ye dönüştüren kurumlara vergi muafiyeti teklifi Meclis'te

AK Parti'nin varlıklarını TL'ye dönüştüren kurumlara vergi muafiyeti tanımak için hazırladığı yasa teklifi TBMM’ye sunuldu.

14.01.2022 14:56    Güncelleme: 14.01.2022 14:56

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir’in hazırladığı ve 44 milletvekilinin imzaladığı iki maddelik “Vergi Usul Kanunu İle Kurumlar Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

Teklife göre dönüşüm kuru üzerinden TL’ye çevrilen hesaplarla ilgili kurumların 31 Aralık 2021 itibarıyla bilançolarında yer alan yabancı paraları TL’ye çevirerek en az üç ay vadeli olarak TL mevduat ve katılma hesabına tutanların kazançları belirli şartlarda kurumlar vergisinden muaf olacak.

ANKA'nın haberine göre teklifle dönüşüm kuru üzerinden TL’ye çevrilen hesaplarla ilgili kurumların 31 Aralık 2021 itibarıyla bilançolarında yer alan yabancı paraları TL’ye çevirerek en az üç ay vadeli olarak TL mevduat ve katılma hesabına tutanların kazançları belirli şartlarda kurumlar vergisinden muaf olacak. Kurum hesaplarındaki dövizden 1 Ekim-2021 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasındaki dönemdeki değer artışı kurumlar vergisinden muaf tutulacak. Son üç yıllık Yİ-ÜFE yüzde 100’ü geçtiği için işletmelere bünyelerinde bulunan kıymetleri, enflasyona göre yeniden değerleme imkanı getiren enflasyon muhasebesi uygulaması ertelenecek. 2023 yılı hesap dönemi sonu itibarıyla yapılacak enflasyon düzeltmesi neticesinde belirlenen geçmiş yıl karının vergiye tabi tutulmayacak ve geçmiş yıl zararını zarar olarak kabul edilmeyecek. 

Vergi muafiyeti TL Meclis Mevduat

BAĞLANTILI HABERLER