Ursula von der Leyen: Taliban'ı tanımıyoruz, siyasi ilişkimiz yok

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ı tanımadıklarını ve örgüt ile siyasi temaslarının olmadığını söyledi.

15.09.2021 10:51    Güncelleme: 15.09.2021 10:51

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, Kabil’de AB kurumları için çalışan ve tahliye edilen Afganların ağırlandığı merkezi ziyaret ederken Taliban hakkında açıklamalarda bulundu.

Komisyon Başkanı, "Taliban ile siyasi temasımız yok, Taliban'ı tanımıyoruz. Sadece insan hayatını kurtarmak için operatif temasımız var. Kabil'deki insanların havalimanına getirilmesini sağlamak istiyoruz.” dedi.
“Taliban'ı dinleyebiliriz ama onları her şeyden önce davranışlarına ve yaptıklarına göre değerlendireceğiz.” ifadelerini kullanan von der Leyen, “Çocukların ve kadınların haklarını inkar eden bir rejime bir euro bile verilmeyecek." şeklinde konuştu.

AB ÜLKELERİNE YARDIM ÇAĞRISI

Başkan von der Leyen ayrıca, Afganistan’da tahliye edilen Afgan mülteciler için tüm Avrupa Birliği ülkelerine yardım çağrısında bulundu.
Üye ülkelerden kapasiteleri oranında kota belirlemelerini isteyen Başkan, Komisyon olarak bu ülkelere gerekli maddi yardımları da yapmaya hazır olduklarını ekledi.
AB hükümetlerinden kaçının bugüne kadar Afgan mültecileri ağırlamak için taahhütte bulunduğu bilinmiyor.

CHARLES MICHEL: AFGANİSTAN'DA DAHA FAZLA İNSAN HAKLARI VE DAHA FAZLA İSTİKRAR İSİTYORUZ

AB Konseyi Başkanı Michel ise “Uluslararası toplum, temel ilkelerini Afganistan'da savunmaya çalışmaya devam etmelidir. Şimdiye kadar yapılanların yitirilmemesi için çalışacağız. Güvenlik garantisi ve Avrupa projesinin onuru arasında bir denge olmasını temenni ediyoruz. Afganistan'da istediğimiz daha fazla istikrar, insan haklarını, değerlerimizi ve çıkarlarımızı savunmak." açıklamasında bulundu.

Michel, Afganistan'daki durumun "dramatik ve öncesi görülmeyen bir şekilde olmaya devam ettiğini" vurguladı.

Ursula von der Leyen AB Afganistan Taliban

BAĞLANTILI HABERLER