AKP yine sözünü tutmadı: TÜRKŞEKER’e ait araziler iki daire parasına satıldı

İktidar, kamuoyundaki tepkilere rağmen şeker fabrikalarının satışının ardından TÜRKŞEKER’e ait arazileri de birer birer satıyor. İhaleyi alan firma ise yine 'tanıdık'.

15.05.2022 07:07    Güncelleme: 15.05.2022 07:07

AKP hükümeti, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sırasında sadece şeker fabrikalarının satılacağını, değerli arazilerine ise dokunulmayacağı sözünü vermişti. Ancak fabrikaların yakınlarındaki Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye (TÜRKŞEKER) ait araziler de birer birer satılıyor.  

TÜRKŞEKER, Özelleştirme Yüksek Kurulu’nun (ÖYK) 20 Aralık 2000 tarihli kararıyla özelleştirme programına alındı. Bu kapsamda 2006, 2008, 2009 ve 2011’de TÜRKŞEKER’e yönelik ihalelere çıkıldı, ancak çeşitli nedenlerle bu ihaleler iptal edildi. 2018’de ise 25 şeker fabrikasından 14’ü için ihaleye çıkıldı. 10’unun (Alpullu, Afyon, Bor, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Kırşehir, Muş, Turhal) özel sektöre satışı gerçekleştirildi. Sonrasında TÜRKŞEKER, Türkiye Varlık Fonu’na devredildi.

FABRİKALARDAN SONRA SIRA ARAZİLERE GELDİ

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sırasında kamuoyundan gelen yoğun tepkiler üzerine bu fabrikaların değerli arazilerinin satışa konu olmayacağı belirtilmişti. Ancak, iktidar şeker fabrikalarının satışının ardından TÜRKŞEKER’e ait arazileri de satmayı sürdürüyor. Resmi Gazete’de yayımlanan kararlara göre, mülkiyeti TÜRKŞEKER’e ait olan ve özelleştirme kapsamında bulunan Kırklareli, Babaeski, Alpullu’daki iki arazinin satışı onaylandı.

İKİ DAİRE PARASINA DEĞERLİ ARAZİLERİ ELDEN ÇIKARDILAR

Cumhuriyet’in haberine göre Alpullu Şeker Fabrikası’nın yakınındaki bu arazilerden birisi 8 bin 952 metrekare. Bu taşınmaz 2.6 milyon liraya satıldı. Diğeri de 9 bin 716 metrekare. Bu taşınmazın satış bedeli de 3 milyon 60 bin lira. Neredeyse büyükşehirlerdeki iki daire parasına yaklaşık 19 bin metrekare büyüklüğündeki iki geniş arazi satılmış oldu.

YİNE TANIDIK FİRMA

İhalelerde en yüksek teklifi vererek arazilerin yeni sahibi olan firma ise özelleştirme sürecinden bilinen bir firma. En yüksek teklifle iki taşınmazı alan firma Binbirgıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Bu firma 2018’de Alpullu Şeker Fabrikası’nı 150 milyon lira bedelle satın almıştı. Şimdi TÜRKŞEKER’e ait iki büyük araziyi daha almış oldu

şeker fabrikaları şeker arazileri özelleştirme ihale Binbirgıda Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. AKP

BAĞLANTILI HABERLER