Uzmandan uyarı: Türkiye yüksek su stresi altında, su mültecileri artıyor

UNESCO ve BM raporlarında, Türkiye'nin yüksek su stresi altındaki ülkeler arasında yer aldığını söyleyen Dr. Kesici, su krizinde yanlış kullanımın yüzde 80 etkili olduğunu belirtti.

17.03.2022 11:12    Güncelleme: 17.03.2022 11:16

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Su Ürünleri Fakültesi emekli öğretim görevlisi ve Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Dr. Erol Kesici, su kıtlığı, tasarruf yöntemleri, kuraklığa karşı alınabilecek tedbirler konusunda uyarılarda bulundu.  Dr. Kesici, doğal göllerin su üretmek yerine depo görevi yaptığını belirterek, “Sularımızı kurutmaya, kirletmeye hakkımız yok. Yağışlar ise fırsattır" dedi. Dünyadaki su kalitesi, miktarı, tekrar kullanılması, tasarrufu gibi konular hakkında yeterince bilgi sahibi olunmadığına işaret eden Dr. Kesici, UNESCO'nun 'İnsanlar için Su, Yaşam için Su' ve BM'nin 'Dünya Su' raporlarına göre, yanlış kullanımın ve paylaşımın küresel su krizinde etkili olduğunu söyledi.

Çevre Bakanı: Su kıtlığı yaşamaya başlayabiliriz

Bakan Murat Kurum 'Şu an itibariyle baktığınızda kişi başına 1500 metre küp su kullanan bir ülkeyiz ve su fakiriyiz' dedi.


‘KURAKLIĞIN TEMEL NEDENİ İKLİM KRİZİ DEĞİL, SUYUN YANLIŞ KULLANIMI’

Her geçen gün değişen iklim koşullarının, kontrolsüz büyüyen endüstrilerin, sınırlı kaynaklarını maksimum verimlilikle kullanmayı gerektirdiğini anlatan Dr. Kesici, “Kuraklığın temel nedeni; iklim krizi değil, suyun yanlış kullanımı ve mevsimsel koşullara göre iyi yönetilememesi. Bilimsel ve ekonomik yatırımlara başlanılmaması nedeniyle, mevsim normallerinde devam eden yağışlara rağmen, önümüzdeki yıllarda su krizinin giderek artacağı öngörülmektedir" dedi.

Dr. Erol Kesici

‘SU, PAHA BİÇİLEMEZ ÖNEMDE’

Suyun tüm doğa açısından paha biçilemez değer olduğunu vurgulayan Dr. Kesici, '22 Mart Dünya Su Günü’nde de suyun önemini hatırlatmak ve gün geçtikçe daha da güç hale gelen suya erişim sorununa dikkat çekmenin, toplumsal duyarlılığı artırmak ve küresel su kriziyle mücadelede önemli olduğunu aktardı.

Türkiye, 'su kıtlığı riski listesinde' 164 ülke arasında 32. sırada

Avrupa Çevre Ajansı verilerine göre, içme suyu talebinin mevcut miktarı aşması halinde su kıtlığı oluşuyor.


BM VE UNESCO RAPORLARINA İŞARET ETTİ: SU SORUNU SİYASİLERİN İLGİSİNİ ÇEKMİYOR

UNESCO ve BM'nin 2021 raporlarında, su israfı ve verimsiz kullanılışıyla su kıtlığının arttığının belirtildiğini söyleyen Dr. Kesici, “Esas neden suyun değerinin anlaşılamaması. Raporlar, su kaynaklarının daha iyi kullanılması ve yönetiminin önemi, dünyanın birçok bölgesinde su kaynaklarına yeterince yatırım yapılmadığı ve siyasilerin ilgisini çekmediğine işaret ediyor" dedi.

Ormancılar Derneği: Talan devam ederse su kıtlığı yaşanacak

'Yakın gelecekte doğal kaynakların kullanım önceliği konusunda çatışmaların yaşanması kaçınılmaz.'


‘YERYÜZÜNDE 1 MİLYAR İNSAN HER AN SUYA ULAŞAMIYOR, ATIK SULAR YÜZÜNDEN HASTALIKLAR ARTIYOR’

Sektör bazında küresel su tüketimi verilerini paylaşan Dr. Kesici, “Yüzde 69'u gıda ve tarım, yüzde 19'u enerji ve endüstriyel sektörler, yüzde 12'si içme suyu ve evsel kullanımda harcanıyor. Yeryüzünde 1 milyar insan, her an suya ulaşamıyor. Atık suların yüzde 80'i hiçbir şekilde arıtmaya girmiyor. 2 milyara yakın insan, arıtılmamış atık sular yüzünden kolera, dizanteri, tifo ve çocuk felci hastalıkları riski altında. Dünyada 2 milyar insan su stresi altında" diye konuştu.

Su kıtlığının yol açtığı tehlikeler


‘3,6 MİLYAR KİŞİ SU KITLIĞI OLAN BÖLGELERDE YAŞIYOR, SU MÜLTECİLERİ ARTIYOR’

3,6 milyar kişinin potansiyel su kıtlığı olan bölgelerde yaşadığını kaydeden Kesici, şöyle devam etti: "Bilimsel önlemler alınmazsa 4,8- 5,7 milyar kişiye ulaşacağı öngörülüyor. Yeryüzünde 1 milyar insan, evlerimizde her an ulaşabildiğimiz su için, günde ortalama 6 saat su yolculuğu yapıyor. BM verilerine göre, her 9 saniyede 1 çocuk kirli sudan dolayı yaşamını yitiriyor. Temiz içme suyu kullanamayanların yarısından fazlası Afrika'da yaşamakta. Su mültecilerinin sayısı önemli oranda artıyor."

YILDA 13,4 MİLYON ÖLÜM

2050'ye kadar her 4 kişiden en az 1'inin kronik veya tatlı su kıtlığından etkilenen ülkede yaşayacağını belirten Dr. Kesici, devamında şu bilgileri verdi: "Harekete geçilmediği takdirde yoksul ve gelişmekte olan ülkelerdeki 135 milyon insanın daha yaşamı ciddi tehdit altında. Sabit olan su kaynakları giderek azalırken, suya olan talep katlanarak artıyor. Her yıl 13,4 milyon insanın, çevre kirliliği, yetersiz ve kirli su kaynakları nedeniyle öldüğü bildiriliyor."

‘TÜRKİYE EN HASSAS BÖLGEDE’

Doğal göllerin neredeyse yüzde 80'den fazlasının ciddi kuruma tehdidi altında olduğunu da açıklayan Dr. Kesici, raporlarda, Türkiye'nin de 'su fakiri' sürecinde ve yüksek su stresi altındaki ülkeler arasında yer aldığını dile getirdi. Kesici, Türkiye'nin de içindeki Akdeniz Havzası'nın, Dünya Meteoroloji Teşkilatı'nca iklim değişikliğine karşı yerkürenin en hassas bölgelerinden biri olarak tanımlandığını sözlerine ekledi.

İstanbul'da keçilerin otladığı alanlarda sandallar gezmeye başladı

İstanbul’da birkaç ay önce keçilerin otladığı Alibeyköy Barajı alanında karların erimesi sonrası su seviyesinin yükselmesiyle sandallar gezmeye başladı.


‘BU YILKİ YAĞIŞLAR HEM FIRSAT HEM DE BİR UYARI’

Bu yılki yağışların önemli fırsat, suyun akılcı yönetimi ve kullanımı konusunda da uyarı olduğunu dile getiren Dr. Kesici, kuraklığa karşı şu önerileri sundu:

"Entegre su kaynakları yönetimi benimsenmeli. Doğal su kaynaklarının, biyolojik, hidrolojik ve ekolojik bütünlüğü korunmalı. Kentleri, tarımı, iklimine göre düzenlemek gerekiyor. Verimli su kalitesi- tüketimi- yönetimini güvence altına almamız için daha çok yatırım gerekiyor. İklim değişimiyle mücadelede, kuraklık ve sellere karşı erken uyarı sistemleri oluşturulmalı. Suyun en çok kullanıldığı tarımda verimsiz su israfına son verilmeli, su kaynaklarının bütçesi ve kalitesi mutlak koşulla korunmalı. Suyun doğal döngüsünün korunması için en önemli adım, atık su altyapısı teknolojik olarak geliştirilmeli, tüm atık sular ileri kademede arıtılıp, tarımsal sulama ve kentsel kullanma suyu olarak kullanılmalı. Zirai ilaç ve benzeri kirleticilere karşı organik tarımı teşvik eden politikalar ve sürdürülebilir bilimsel tarım uygulamaları tercih edilmeli. Bireysel su savurganlığı önlenmeli, eğitim-öğretim son derece önemli. Belediyeler, su güvenliği planları uygulamalı ve su israfına son vermek için, öncelikle suyun koruma-kullanma ilkeleri konusuna ve kaçak-kayıpla mücadeleye öncelik vermeli." (DHA)

Dr. Erol Kesici Türkiye Tabiatını Koruma Derneği su kıtlığı kuraklık iklim krizi UNESCO Akdeniz Havzası içme suyu

BAĞLANTILI HABERLER