Türkiye ve dünyada silahlanmada artış

İsviçre merkezli Small Arms Survey'e göre Türkiye'de silah sahibi olanların sayısı artıyor. 2007 yılında Türkiye'de her 100 kişiye 12.5 silah düşerken, bu oran 2017'de 16.50'ye çıktı.

30.05.2022 08:02    Güncelleme: 30.05.2022 08:15

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Texas eyaletinde 18 yaşında bir çocuğun düzenlediği silahlı saldırıda 19'u çocuk 21 kişinin hayatını kaybetmesi sonrası dünya genelindeki bireysel silahlanma sorunu yeniden gündeme geldi. Verilere göre, Avrupa, ABD ve Türkiye’de önceki yıllara oranla silah sayısında artış var.

Bireysel silahlanma sokaklarda tehlike saçıyor: İki grup arasındaki çatışmada çok sayıda yaralı

Psikiyatri Uzmanı Dr. Ayhan Akcan, Türkiye'de 20 milyonun üzerinde silah bulunduğunu, bu silahların yüzde 90'ının ise ruhsatsız olduğuna dikkat çekmişti.


Her ne kadar Güney Amerika ülkeleri nüfusa oranla ateşli silahlardan kaynaklanan cinayet oranında ilk sıralarda olsa da, ABD, gelişmiş ülkeler arasında açık ara önde bulunuyor.

Euronews'te yer alan habere göre ABD'de silah satışına izin veren yasalar, silahlı saldırılar sonrası gündeme gelse de Cumhuriyetçilerin itirazları nedeniyle uzlaşıya varılamıyor. Texas eyalet meclisi, bireylerin ruhsatsız şekilde silah taşımasına da izin veren yasa teklifini kabul etmişti.

'Bireysel silahlanma kadın cinayetlerini artırdı'

'Son on yılda işlenen kadın cinayetleri' üzerine yapılan araştırmaya göre bin 260 vakaların büyük bir bölümü bireysel silahlanma sonucu olduğu belirtiliyor.


Son verilere bakıldığında ABD'de 100 kişiye 121 silah düşerken bu Almanya ve Fransa gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde 20'nin altına düşüyor.

DOĞU AVRUPA VE TÜRKİYE’DE SİLAH ARTIŞI

Avrupa'da Sırbistan, Bosna Hersek, Karadağ ve Arnavutluk gibi Balkan ülkelerinde kişi başına düşen ruhsatlı ya da ruhsatsız silah sayısı Batı Avrupa ülkelerine göre iki katına yükseliyor.

100.000 kişi başına ateşli silahlardan kaynaklanan ölüm oranı / 2019

İsviçre merkezli Small Arms Survey'e göre Türkiye'de silah sahibi olanların sayısı da artıyor. Verilere göre 2007 yılında Türkiye'de her 100 kişiye 12.5 silah düşerken bu oran 2017 yılında 16.50'ye yükseldi.

Silah sayısında ise 2007 yılında 9 milyon tahmini silah bulunurken bu sayı 2017'de 13 milyon 249 bine yükseldi.

Almanya'da bireysel silahlanma artıyor

Almanya'da silahlanan kişi sayısı giderek artıyor. Kamuoyu araştırmaları enstitüsü 'Infratest Dimap'ın araştırmasına göre, Almanların yüzde 23'ü kendini güvende hissetmiyor.


ABD, SİVİL SİLAHLANMADA İLK SIRADA

ABD, sivillerin sahip olduğu silah sayısında ilk sırada. Ülkede her 100 kişiye 121 silah düşüyor.

Dünyada ülkelerin büyük çoğunluğu sivilleri silah satın almaları için ruhsat şartına bağlıyor.

ABD'de ise federal kanunlarına göre ise silah satışında ruhsat zorunluluğu yok. Ancak bazı eyaletler, farklı özelliklerdeki silahlara kısıtlama getirebiliyor.

ABD'de yüz binlerce kişi bireysel silahlanmaya karşı gösteri yaptı

Gösteriler Florida eyaletinde bir okula düzenlenen saldırıda 17 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından geldi.

silah satışı bireysel silahlanma ABD Türkiye Avrupa

BAĞLANTILI HABERLER