Türkiye elektrikte zam şampiyonu oldu: Yüzde 307 artış!

Elektrik Mühendisleri Odası’nın çalışmasına göre, Türkiye OECD ülkeleri arasında elektrik faturasının en çok zamlandığı ülke olarak kayda geçti.

29.07.2019 08:34    Güncelleme: 14.11.2019 11:56

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, önceki gün gerçekleştirdiği yazılı basın açıklamasıyla, Türkiye'nin Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri içinde enerji fiyatlarının en çok artığı ülke olduğunu açıkladı.

Son 16 yıllık dönemde elektrik, gaz ve yakıt dahil olmak üzere ortalama enerji fiyatlarında 3 katı aşkın artış gösterdiğine vurgu yapılan açıklamada, elektrik dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesinin artışlardaki etkileri de irdelendi. Açıklamada, faturalarda gizleme hazırlığı yapılan dağıtım bedelinin 2009'dan bu yana 5 kat arttığı ortaya konuldu.

TÜRKİYE ZAM ŞAMPİYONU: YÜZDE 307 ARTIŞ!

OECD, elektrik, gaz ve yakıt fiyat değişimlerini dikkate alarak hazırladığı tüketici fiyatları bazlı enerji endeksinde Türkiye açık ara zam şampiyonu oldu.

OECD'nin 2015'i baz alarak gerçekleştirdiği enerji endeks çalışmasına göre, 2003 yılında 36,6 değerine sahip olan Türkiye'nin endeks değeri Mayıs 2019'da 148.8e çıktı. Aynı dönemde OECD ortalamasında artış yüzde 75 düzeyinde kalırken, Türkiye'de ise artış oranı yüzde 307 olarak gerçekleşti.

‘ZAMLAR ENFLASYONU KÖRÜKLEYECEK’

Sözcü’nün aktardığı habere göre tüm sektörlerin temel girdisinin enerji olduğu vurgulanan Elektrik Mühendisleri Odası’nın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Enerjiye yapılan zamların enflasyonu körüklediği bir yıl olması kaçınılmaz gözükmektedir. AKP iktidara geldiği 2003 yılından bu yana uyguladığı enerji politikalarıyla ülkemizi, enerji yoksulluğu ve pahalı enerji gerçeğiyle karşı karşıya bırakmıştır. Elektrik başta olmak üzere doğalgaz ve akaryakıt zamlarıyla giderek daha pahalı enerji kullanan ülke konumuna geldiğimiz açıkça ortadadır.”

‘BU ANLAYIŞTAN BİR AN ÖNCE VAZGEÇİLMELİ’

Elektrik faturalarına yansıtılan fon vergilere de KDV uygulandığı hatırlatılarak, “Temel girdi niteliğindeki enerji alanın dolaylı vergi toplamanın aracı gören bu anlayıştan bir an önce vazgeçilmelidir” denildi.

türkiye elektrik zammı zam şampiyonu OECD elektrik mühendisleri odası vergi KDV AKP hükümeti

BAĞLANTILI HABERLER