Tunus’ta ilk Omicron vakası Türkiye üzerinden giden yolcuda tespit edildi

Sağlık yetkilileri Omicron varyantının ilk vakasının ülkeye Türkiye'den seyahat eden Kongolu bir yolcuda görüldüğünü açıkladı.

06.12.2021 13:27    Güncelleme: 06.12.2021 13:28

Kuzey Afrika ülkesi Tunus'un Covid-19 kurulundan Dr. Hachemi Louzer, Güney Afrika Cumhuriyeti üzerinden yayıldığı düşünülen ülkedeki ilk Omicron vakasının İstanbul Havalimanı'ndan Tunus'a giden Kongolu bir yolcuda tespit edildiğini açıkladı.

23 yaşındaki Demokratik Kongo Cumhuriyeti vatandaşının, cuma günü İstanbul'dan uçtuğu Tunus Uluslararası Havalimanı'nda yapılan testte pozitif çıktığı ve sonrasında Pastör Kamu Sağlığı Enstitüsü'nde yapılan incelemelerde Omicron varyantı saptandığı belirtildi. Louzer, bu kişiyle birlikte seyahat eden ve aralarında erkek kardeşinin de bulunduğu yolcuların negatif çıkmasına rağmen karantinaya alındığını söyledi.TUNUS'TA 25 BİN KİŞİ ÖLDÜ   

Tunus sağlık yetkilileri, ilk olarak Botswana'da görülen ve dünyaya Güney Afrika'yı seyahat eden kişilerden yayılan Omicron varyantı nedeniyle bazı seyahat kısıtlamaları getirmişti. Korona virüsü salgını nedeniyle siyasi çalkantılara da sahne olan ülkede, son iki ayda aşılama hızlanmıştı. Tunus'ta bugüne dek 25 bin kişi Covid'den öldü.

Tunus Türkiye Covid-19 Omicron varyantı

BAĞLANTILI HABERLER