Trump'tan Suriye açıklaması: İyi haberler geliyor gibi

ABD Başkanı Donald Trump, ‘Türkiye, Suriye ve Orta Doğu'ya ilişkin iyi haberler geliyor gibi’ dedi.

23.10.2019 07:12    Güncelleme: 15.11.2019 13:50

Türkiye ile ABD arasında Suriye'nin kuzeydoğusuna ilişkin yapılan anlaşma sonrasında verilen 120 saatlik sürenin dolmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yeni bir açıklama yaptı.

"Türkiye, Suriye ve Orta Doğu'ya ilişkin iyi haberler geliyor gibi” diyen ABD Başkanı Trump, “Daha başka bilgiler de gelecek” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Soçi'de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmiş, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeydoğusunda yaptığı askeri harekat ve Suriye Demokratik Güçleri'nin (QSD) Şam yönetimine bıraktığı bölgeler üzerine konuşulmuştu.

Görüşme, Türkiye'nin harekata ABD ile varılan mutabakat sonrası verilen 5 günlük aranın dolmasına saatler kala gerçekleşmişti.

Görüşmede, 150 saatin sonunda Suriye’de Türk-Rus ortak devriyesinin başlaması, QSD’nin Tel Rıfat ve Menbiç'ten çekilmesi kararlaştırılarak, 10 maddelik bir mutabakata varılmıştı.

150 saatin sonunda Türk-Rus ortak devriyesi başlayacak, QSD, Tel Rıfat ve Menbiç'ten çekilecek

Türkiye ve Rusya arasında mutabakata varıldı. Türkiye ve Rusya güçleri Tel Abyad ve Resulayn dışında kalan bölgelere 10 kilometre derinlikte girecek. QSD, 30 km geriye çekilecek.


(HABER MERKEZİ)

ABD trum türkiye turkey erdogan putin rusya

BAĞLANTILI HABERLER