Trump'ın kızı ve aynı zamanda danışmanı olan Ivanka Trump ifadeye çağrıldı

6 Ocak 2021’deki kanlı Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi Komitesi, Ivanka Trump’ı ifadeye çağırarak soruşturmada gönüllü işbirliği yapmasını istedi.

21.01.2022 01:12    Güncelleme: 21.01.2022 01:12

ABD'de 6 Ocak 2021'de eski ABD Başkanı Donald Trump destekçileri tarafından yapılan kanlı Kongre baskınını soruşturan Temsilciler Meclisi Özel Komitesi, Ivanka Trump'a "işbirliği yapması" isteğiyle bir mektup yollayarak ifadeye çağırdı.

Aynı zamanda Trump'ın kızı ve danışmanı olan Ivanka Trump’a gönderilen mektupta, “Komite, eski ABD Başkanı Trump ve dönemin Başkan Yardımcısı Mike Pence arasında 6 Ocak'ta geçen ve sizin de şahitlik ettiğiniz konuşmanın detaylarını öğrenmek istiyor” ifadesine yer verildi.

Ivanka Trump, Trump ailesinden Kongre baskını soruşturması hakkında komiteye ifadeye çağırılan ilk isim oldu.

NE OLMUŞTU?

ABD'de aşırı sağcı gruplar ve Trump destekçileri, 6 Ocak 2021'de, 3 Kasım 2020'deki ABD Başkanı Joe Biden'ın kazandığı başkanlık seçimlerinin sonuçlarının onaylanması için oturumun yapıldığı Kongre binasını basmıştı.

Baskında, protestocular ve güvenlik güçleri arasında çıkan olaylarda 1'i polis olmak üzere 5 kişi hayatını kaybetmiş, 140 polis ise yaralanmıştı.

Halkı isyana teşvikten azil istemiyle yargılanan eski Başkan Trump, geçtiğimiz yılın Şubat ayında Senato’da yapılan oylamada aklanmıştı. Eski başkan Trump, iki kez azil istemi ile yargılanan ilk başkan olmuştu.

ivanka trump ifade kongre baskını donald trump temsilciler meclisi

BAĞLANTILI HABERLER