TL kazanımların bir kısmını geri verdi: BDDK'nın kredi hamlesiyle gerileyen dövizde son durum

Geçen hafta kapanıştan sonra gelen BDDK düzenlemeleriyle değerlenen TL, dün kazanımlarının bir kısmını geri vermişti. Kurlarda yükseliş sınırlı da olsa bu sabah da devam ediyor.

28.06.2022 10:57    Güncelleme: 28.06.2022 10:57

+GERÇEK - Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 24 Haziran’da aldığı "Bilançosunda 900 bin doların üzerinde döviz bulunduran şirketler ticari kredi kullanamayacak" kararının ardından dolar/TL kurundaki volatilite durdurulamıyor.

Cuma akşamı karar açıklandıktan sonra bankalar arası piyasada 16.76’ya gerileyen dolar, dün haftaya arka kapıdan satışlarla saat 8:00’de 15.99’dan, 8:15’te ise 16.07 TL'den başladı. Piyasalar açıldıktan sonra da 16.70 TL’ye kadar yükseldikten sonra gün içinde büyük dalgalanmalar yaşayarak 16.40’ın altına kadar indi.

Bugün de 16.61 TL’den başladığı günü nasıl tamamlayacağı merakla bekleniyor.

Şirketleri nakit döviz tutmaktan caydırmayı amaçlayan BDDK kararının ardından dolar karşısında kaydettiği sert kazanımların bir kısmını geri veren TL, 16,60'un üzerine çıkarak düne göre yukarı yönlü başladı.

Geçen hafta 17,5425 ile 20 Aralık'tan bu yana yeni zirveyi gören dolar/TL, BDDK kararının ardından dün 16,03'e kadar geriledikten sonra 16,4980'den kapanmıştı. Piyasaların açılmasıyla yükseliş daha belirginleşirken dolar/TL 16,60'ı aştı. Kur en yüksek seviye olarak 16,62'yi gördü. 

Dün 17,01'i gördükten sonra 17,5265'ten kapanan euro/TL ise bugün 17,60'ın üzerinde.

BDDK NE KARAR ALMIŞTI?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), geçen hafta belirli tutardan fazla nakit dövizi olan şirketlerin yeni TL krediye erişimini engelleyen bir karar aldı.

BDDK karara gerekçe olarak şirketlerin TL kredi ile döviz alımı yapmalarını gerekçe göstermiş olsa da uzmanlar kararın ülkedeki döviz talebinin büyük bölümünü yaratan şirketlerden gelen döviz talebini sınırlamayı, KKM gibi TL araçlara olan talebi artırmak için alındığını ifade etmişlerdi.

BDDK kararını değerlendiren Selçuk Geçer'den endişelendiren dolar tahmini

Geçer, 'Dolarda her an büyük bir kırılma olabilir. Çok sert kırılmayla karşı karşıya kalabiliriz. Bütün sistem çöker ve kur tekrar patlar. Yüzde 90'lık faiz ortamında kuş kıpırdamaz' dedi.

İbrahim Kahveci: BDDK'nın kararı mülkiyet hakkına müdahale olarak bile değerlendirilebilir

Kahveci, BDDK kararına ilişkin, 'Bilmeliyiz ki mülkiyet hakkının sorgulandığı yerde ot bitmez... Ne yabancı sermaye gelir, ne de yerli sermaye işe girişir' dedi.

Uğur Gürses: Ankara'da BDDK kararının Merkez Bankası'nca talep edildiği konuşuluyor

Gürses, 'Bu kararları alan bürokratlar belli ki 'emir demiri keser' kafasında, siyasi direktif gelince nedenleri ve sonuçlarını düşünmeden, sorgulamadan yazıp ilan etmişler' dedi.

BDDK döviz dolar TL kur kazanım

BAĞLANTILI HABERLER