Özdağ'dan İngiliz gazeteciye: Sokakta yürürken tacize uğramak ister misin?

The Sunday Times'a konuşan Ümit Özdağ, mültecilerin ülkeden gitmesi gerektiğini savunurken muhabire 'Akşam sokakta yürürken tacize uğramak ister misin?' diye savunma yaptı.

26.06.2022 15:17    Güncelleme: 26.06.2022 15:17

Son dönemde mültecilere yönelik kışkırtıcı açıklamalarıyla gündeme gelen Zafer Partisi Genel Başlkanı Ümit Özdağ, İngilitere'de yayın yapan The Sunday Times'a konuştu. 

Gazetenin Türkiye muhabiri Louise Callaghan’a konuşan Özdağ’ın röportajı ile ilgili gazete, “Türkiye’nin UKIP’i, ekonomik krizi kullanarak mültecilere nefreti kamçıladı” başlığını kullandı.

ÖZDAĞ'A GÖRE EKONOMİK KRİZİN EN ÖNEMLİ NEDENİ MÜLTECİ KRİZİ

Callaghan, haberinde “Türkiye’de yeni bir siyasi parti, ekonomik kriz için mültecileri suçlarken Suriyeli ve Afganlar korku içinde yaşıyor. Yıllar boyunca Ümit Özdağ Türkiye siyasetindeki bir demagogdu, Türk insanının saflığına odaklanan bir milliyetçiydi. Şimdi Türkiye ekonomisi krizin içindeyken ve kamunun milyonlarca mülteciye karşı bakışı değişirken, yeni bir mesajla destek topluyor: Her birini geldikleri yerlere geri gönderin. Her birini” yorumuna yer verdi.

“Özdağ ve ufak ama yükselişe geçen Zafer Partisi büyük bir etki yaratmaya başladı ve daha büyük partileri de yabancı karşıtı sosyal medya kampanyalarına çekmeye başladı. Bu kampanyalarda Türklerin yaşadıkları zorluklara yumuşak hedef gösterdi” diyen Callaghan'a İstanbul’da konuşan Özdağ ise “Türkiye’de çok sorun var ve mülteci krizi en büyük problem. Bu sadece ulusal güvenlik sorunu değil, şu an yaşanan ekonomik krizin de en önemli sebeplerinden birisi” dedi.

Gazete, üniversitede ders veren Özdağ’ın İngilizcesinin iyi olduğuna da dikkat çekti.

ÖZDAĞ, 'SOKAKTA YÜRÜRKEN TECAVÜZE UĞRAMAK İSTER MİSİN' DİYE SORDU

Haberde Özdağ’ın sosyal medyadaki etkisini de giderek arttığı belirtilerek, “Her ne kadar partisi geçen yıl kurulmuş olsa ve sadece anketlerde yüzde 1.5 oy alsa da Özdağ’ın etkisi artıyor. Sosyal medya platformları düzenli olarak paylaşım rekoru kırıyor, Bloomberg’in analizine göre Erdoğan’ın paylaşımlarındaki beğeni sayılarını geride bırakıyor. Özdağ, bir troll ordusu yönetmediğini söyledi” denildi.

Özdağ’ın popülist sağcı duruşunun Avrupa genelinde de yayıldığına dikkat çekilirken Özdağ gazeteciye, “Akşam sokakta yürürken tacize uğramak ister misin? Memleketinde gece geç saatte evine dönerken endişeli olmak ve acaba tecavüze uğrar mıyım diye düşünmek ister misin” diye sordu.

Özdağ’ın röportaj boyunca bazı iddialarda bulunduğu ve bu iddiaların ise istihbarat kaynakları olduğunu dile getirdi.

UKIP NEDİR?

UKIP, Türkçe adıyla, Birleşik Krallık Bağımsızlık Partisi'nin kısaltmasıdır. UKIP, Birleşik Krallık'ta Avrupa şüphecisi, Britanya birliğini savunan milliyetçi sağ görüşlü bir siyasi partidir.

Partinin söylemleri Britanya halkının çıkarlarıyla ülkeyi yöneten elitlerin çıkarları arasında çatışma olduğu görüşüne dayanır. 

ümit özdağ göçmen karşıtlığı aşırı sağ populizm ingiltere the sunday times

BAĞLANTILI HABERLER