Termik santralin maden ocağı ruhsatına iptal davası açıldı

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Yatağan ilçesindeki termik santralin bünyesinde yer alan maden alanlarına ÇED raporu olmadan ruhsat verilmesinden dolayı iptal davası açtı.

09.05.2022 15:37    Güncelleme: 09.05.2022 15:37

Muğla Büyükşehir Belediyesi Yatağan'da faaliyet gösteren Termik Santrale verilen yeraltı ocağı açılmasına yönelik ruhsata, iptal davası açtı. Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada yeraltı ocağının açılması ile 300 bin vatandaşın kullandığı yeraltı su kaynaklarının kirleneceği belirtildi.

ÇED RAPORU OLMADAN RUHSAT VERİLMİŞ

Sözcü'den Yaşar Anter'in haberine göre, Muğla Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Yatağan Termik Enerji AŞ'nin Maden sahasında yapacağı yeraltı ocağı faaliyeti ile ilgili, şirketi ÇED raporundan muaf tuttuğu belirtildi.

ÇED süreci işletilmeden yeraltı ocağı için verilen ruhsata karşı Muğla Büyükşehir Belediyesi harekete geçti. Büyükşehir Belediyesi, yeraltı ocağı faaliyeti sonucunda meydana gelecek olan ve geri dönüşü mümkün olmayacak zararların önüne geçilmesi amacıyla, iş yeri açma ve çalışma ruhsatının iptali istemiyle gerekli hukuki süreç başlattı.

'300 BİN KİŞİNİN İÇME SUYU KİRLİLİK TEHDİTİ İLE KARŞI KARŞIYA'

Yatağan'da yapılması planlanan yeraltı ocağı ile ilgili Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan incelemelerde bu bölgenin yeraltı suyunun kirlenme tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirlendi. Özellikle maden çalışmalarının Yatağan ilçe merkezi ile beraber 40 mahallenin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayan, Bahçeyaka, Bozarmut, Turgut-Dipsiz Yeraltı Suyu Havzalarında kirliliğe neden olacağı belirlendi.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bu havzalarda yapılacak çalışmadan dolayı havza içerisindeki yeraltı suyu aktiflerinde meydana gelecek olan azalmalardan dolayı önümüzdeki yıllarda yaklaşık 300 bin kişinin olumsuz olarak etkileneceği ve telafisi mümkün olmayacak su temin sorunlarıyla karşı karşıya kalınabileceği tespit edilmiştir. Bu nedenle yeraltı ocağı faaliyeti sonucunda meydana gelecek olan geri dönüşü mümkün olmayacak zararların önüne geçilmesi amacıyla hukuki mücadele başlatılmıştır. Ayrıca bu hafta içinde Yatağan Yeşil Yaşam Derneğinin açtığı davaya da müdahil olacağız.” 

Yatağan Yeşil Yaşam Derneği üyeleri ile ilçeye bağlı Turgut köylüleri maden ocağı bölgesinde defalarca eylem yapmış, ÇED raporu alınmadan maden ocağına ruhsat verilmesini protesto etmişlerdi.

ÇED raporu maden ocağı Muğla Yatağan iptal davası

BAĞLANTILI HABERLER