Greenpeace Akdeniz Sorumlusu: Türkiye'de insanların temiz hava hakkı gasp ediliyor

Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Gökhan Ersoy, Türkiye'de birçok şehirde partikül madde kirliliğinin halk sağlığını tehdit eden limit değerlerin üzerinde olduğunu açıkladı.

28.03.2022 08:21    Güncelleme: 28.03.2022 08:21

Türkiye’deki hava kirliliğine ilişkin açıklama yapan Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Gökhan Ersoy, insanların temiz hava hakkının gasp edildiğini söyledi.

Türkiye'de pek çok ilde kanserojen partikül maddeden kaynaklı hava kirliliği, belirlenen sınırların çok üzerinde. Havayı kirleten en büyük tehlikelerden biri Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) kanserojen madde ilan ettiği “Partikül Madde 2.5” isimli madde. Bu çok ince kanserojen partiküllerin özellikle dizel araçlardan salındığı biliniyor. Türkiye'de henüz ‘Partikül Madde (PM) 2.5' kirliliği ile mücadele etmek için belirlenmiş yasal bir limit değer bulunmadığını söyleyen Greenpeace Akdeniz İklim ve Enerji Proje Sorumlusu Gökhan Ersoy, Türkiye'de insanların temiz hava hakkının gasp edildiğini belirtti.

Avrupa'da havası en kirli kent Iğdır

Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği hava kirliliği değerlerine göre dünya çapındaki şehirlerin yüzde 97'sinde kirlilik eşiğinin aşılmış olduğu tespit edildi.


PARTİKÜL MADDE KİRLİLİĞİNİN LİMİTLER AŞTIĞI İLLER

Sözcü'ye konuşan Ersoy, İstanbul, Ankara, Iğdır, Çanakkale, Edirne, Maraş ve Zonguldak başta olmak üzere pek çok şehirde partikül madde kirliliğinin halk sağlığını tehdit eden limit değerlerin üzerinde olduğunu kaydetti.

“Dünya Sağlık Örgütü'ne göre bir bölgede kanserojen partikül maddeden kaynaklanan hava kirliliğinin yılda 35 günden fazla yaşanması bölge için büyük tehdit oluşturur” diyen Gökhan Ersoy, Türkiye'nin pek çok şehrinde hava kirliliği olan gün sayısının 100'lerle, 200'lerle ifade edildiğini söyledi.

Iğdır zehir soluyor: Hava kalitesi indeksi en tehlikeli seviyeye çıktı

Temiz hava için 0 ila 50 arasında olması gereken hava kalitesi indeksinin 355'e çıktığı Iğdır'da, yürüyüş yapmama ve bisiklete binmeme uyarıları yapıldı.

hava kirliliği Türkiye Greenpeace iklim krizi Partikül Madde 2.5 kanserojen

BAĞLANTILI HABERLER