ABD'de 21 kişiyi öldüren saldırgan, saldırı düzenleyeceğini sosyal medyada duyurmuş

Texas Valisi Abbott, saldırgan Salvador Ramos'un saldırıdan yarım saat önce önce büyükannesini vuracağını, sonra da bir ilkokula saldıracağını internette yazdığını açıkladı.

26.05.2022 08:54    Güncelleme: 26.05.2022 08:57

Foto: AP / Saldırıda ölen torununun fotoğrafını taşıyan bir Uvelda sakini


ABD'nin Texas eyaletindeki Uvalde kasabasında 19 ilkokul öğrencisini ve 2 öğretmeni öldüren saldırganın, saldırıdan önce sosyal medyadan mesajlar paylaştığı attığı ortaya çıktı.

Texas Valisi Greg Abbott, 600'e yakın öğrencisi bulunan Robb İlkokulu'na dün yapılan saldırıya ilişkin basın toplantısı düzenleyerek yeni bulgular hakkında bilgi verdi.

ABD'de ilkokula düzenlenen saldırıda ölü sayısı 21'e yükseldi

ABD’de bir ilkokula düzenlenen saldırıda ölü sayısı 21’e çıktı. Kimliği açıklanan 18 yaşındaki saldırganın, saldırıyı düzenlediği ilkokulun yanındaki lisede öğrenci olduğu belirtildi.


Vali Abbott, saldırıdan yarım saat önce 18 yaşındaki Salvador Ramos'un internet üzerinden üç ayrı mesaj paylaştığını kaydederek, önce büyükannesini vuracağını, sonra vurduğunu ve en son bir ilkokula saldıracağını yazdığını söyledi.

Euronews’in aktardığı habere göre Ramos'un mesajlarında hangi okula silahlı saldırı düzenleyeceğini belirtmediği kaydedildi.

Biden'dan Texas'ta 21 kişinin öldüğü saldırıya dair açıklama: ABD'de böyle şeyler olmamalı

ABD Başkanı Biden 21 kişinin öldüğü okul saldırısına ilişkin silah almanın kolay olmaması gerektiğini belirterek, ‘Biz neden bu kıyımla yaşamak zorundayız?’ diye sordu, 'yoruldum' dedi.


VALİ: BÜYÜKANNESİNİ VE KÜÇÜK ÇOCUKLARI VURANIN KALBİNDE KÖTÜLÜK VARDIR

"Dün Uvalde'yi kötülük sardı. Büyükannesini suratından vuran herkesin kalbinde kötülük olmalı" ifadesini kullanan Abbott "Ama birinin küçük çocukları silahla vurması çok daha kötü" diye konuştu.

Facebook Sözcüsü Andy Stone, Ramos'un Facebook'ta saldırıdan sonra fark edilen özel, birebir mesajlar gönderdiğinin ortaya çıktığını belirterek, şirketin yetkililerle saldırıyla ilgili iş birliği yaptığını ifade etti.

Ramos'un geçen hafta aldığı iki AR-15 tipi saldırı silahının fotoğrafını Instagram hesabından paylaştığı ve bazı kişileri etiketlediği fotoğraf için ‘yapmak üzereyim’ yazdığı belirtildi.

BM: Silahların bu derece yaygın olması şiddeti tetikliyor, bedeli de siviller ödüyor

BM Genel Sekreter Sözcüsü Dujarric, silahların yaygın olduğu bölgelerde şiddetin körüklendiğini ve bundan da sivillerin zarar gördüğünü söyledi. Texas'taki saldırı örneğini verdi.


Yetkililerin, ayrıca saldırgana ait olduğu sanılan bir TikTok hesabı profilinde de "Çocuklar gerçek hayattan korkmalıdır" ifadesini kullandığı aktarıldı.

Latin kökenli sakinlerin ağırlıkta olduğu 16 bin nüfuslu Uvalde kasabasındaki silahlı okul saldırısı, Aralık 2012'de Connecticut'un Newtown şehrindeki 20 çocuk 6 yetişkinin öldürüldüğü Sandy Hook İlkokulu saldırısından sonra en ölümcül okul saldırısı olarak kayda geçti.

ABD Texas ilkokul silahlı saldırı Salvador Ramos Uvalde

BAĞLANTILI HABERLER