'Tecridi kırmak ve çözümü getirmek için direnişe devam edeceğiz'

'PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın fiziki özgürlüğü talebiyle' Gemlik Yürüyüşü'ne dair açıklama yapan çağrıcı kurum ve partiler yazılı açıklama yaptı

12.06.2022 19:04    Güncelleme: 12.06.2022 19:04

PKK Lideri Öcalan, 3 Mart 2020 tarihinden bu yana ailesiyle, 7 Ağustos 2019 tarihinden bu yana da avukatlarıyla görüşmesine izin verilmiyor. PKK Lider Abdullah Öcalan üzerindeki tecritti protesto etmek için Bursa'nın Gemlik ilçesine yürüyüş gerçekleştirmek isteyen Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Tevgera Jinên Azad (TJA), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi ve Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu'na (MED-TUHAD FED), Valilik yasağı gerekçe gösterilerek izin verilmedi.

Gemlik Yürüyüşü'ne dair açıklama yapan çağrıcı kurum ve partiler yazılı açıklama yaptı. Kurumlar açıklamada, "Dün başlayan yürüyüşlere karşı uygulanan polis saldırılarında şimdiye kadar aralarında HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcu Gül Çubuk, HDK YK Üyesi Sedat Şenoğlu, ESP MYK Üyesi Deniz Aktaş,  HDP İstanbul İl Eşbaşkanları İlknur Birol ve Ferhat Encü, HDP Bursa İl Eşbaşkanı Mehmet Dilek, HDP PM üyesi Cahit Kırkazak ve Ünal Yusufoğlu, SYKP MYK üyeleri Ali Emre Ecer, Esra Üşüdür, Alınteri Temsilcisi Mürüvvet Küçük, DBP, SMF ve SODAP yöneticileri dahil olmak üzere onlarca kişi şiddet uygulanarak gözaltına alındı" denildi.

"Gemlik Yürüyüşüne yönelik gösterilen tutum hem iktidarın Sayın Öcalan’ın çözüm projelerinden duyduğu korkunun göstergesi hem de ülkenin sürüklendiği cendereden çıkmasını engellemeye yönelik topluma karşı düşmanlığının sonucudur" denilen açıklamada, gözaltıların en set şekilde kınanarak gözaltına alınanaların derhal serbets bırakılması talep edildi.

Yapılan açıklamanın metni şöyle:

"Yıllardır her türlü anayasal ve evrensel hukuku, insan haklarını, özgürlükleri ayaklar altına alarak, İmralı tecridiyle suç işleyen iktidar, Sayın Öcalan’a yönelik düşmanlığını katı bir şekilde sürdürüyor. Ülkenin tamamına yayılan ve hukuksuzluğu kural haline getiren tecridinin kırılması için “Tecrit siyasetine karşı özgürlüğü savunuyoruz” şiarıyla başlattığımız Büyük Gemlik Yürüyüşü iktidarın aynı saldırgan, hukuk tanımaz ve düşmanca politikalarla engellendi.

Hakkari’den Çanakkale’ye, İzmir’den Van’a, Adana’dan Iğdır’a kadar Türkiye’nin dört bir tarafından İmralı’ya doğru yola çıkmak isteyen binlerce, on binlerce kişi polis şiddetine ve saldırılarına maruz kaldı.

Dün başlayan yürüyüşlere karşı uygulanan polis saldırılarında şimdiye kadar aralarında HDK Eş Sözcüsü Esengül Demir, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, Devrimci Parti Genel Başkan Yardımcısı Burcu Gül Çubuk, HDK YK Üyesi Sedat Şenoğlu, ESP MYK Üyesi Deniz Aktaş,  HDP İstanbul İl Eşbaşkanları İlknur Birol ve Ferhat Encü, HDP Bursa İl Eşbaşkanı Mehmet Dilek, HDP PM üyesi Cahit Kırkazak ve Ünal Yusufoğlu, SYKP MYK üyeleri Ali Emre Ecer, Esra Üşüdür, Alınteri Temsilcisi Mürüvvet Küçük, DBP, SMF ve SODAP yöneticileri dahil olmak üzere onlarca kişi şiddet uygulanarak gözaltına alındı.

‘İKTİDAR SAYIN ÖCALAN’IN ÇÖZÜM PROJELERİNDEN KORKUYOR’

Ülkeyi polis devleti haline getiren ve kaba şiddetle her türlü hak arayışını, itiraz hakkını engelleyen İktidar, varlığını bağladığı tecrit sisteminin sürmesi için de gayri ahlaki bütün uygulamaları katı bir şekilde sürdürüyor. Gemlik Yürüyüşüne yönelik gösterilen tutum hem iktidarın Sayın Öcalan’ın çözüm projelerinden duyduğu korkunun göstergesi hem de ülkenin sürüklendiği cendereden çıkmasını engellemeye yönelik topluma karşı düşmanlığının sonucudur. Sayın Öcalan konuşursa ülkenin siyasi atmosferinin değişeceğini, tecrit bitince toplumun alternatif çözüm önerileriyle önünü görebileceğini bilen AKP ve MHP, savaş politikalarını, her türlü anti demokratik uygulamayı sürdürmek için tecridi sürdürmeyi bir zorunluluk olarak görmektedir. Gemlik Yürüyüşüne karşı gösterilen tahammülsüzlük bunun göstergesidir.

‘ON BİNLER TECRİT POLİTİKALARINI PROTESTO ETTİ’

Ancak ne biz ne de toplum bu durumu kabul etmiyor. Bütün engellemelere rağmen Türkiye’nin dört bir tarafından alanlara çıkan, yürüyüşler düzenleyen on binlerce kişi bir kez daha tecrit politikalarını protesto etmiştir. Newroz’da milyonlarca insan tecridin kaldırılması talep etmiştir. Toplumun gördüğü bu gerçeği muhalefet iddiasında olan güçlerin de görmesini ve İmralı’dan başlayarak bütün ülkeye yayılan bu hukuksuzluğa karşı sessizliklerini bozmaya ve hatta zımni destek veren tutumlarını terk etmeye çağırıyoruz.

‘HALKIN TALEBİ BİZİM TALEBİMİZDİR’

Gemlik Yürüyüşünü düzenleyen bizler halkımızın talebini talebimiz olarak görüyoruz. Tecrit kırılıncaya kadar da mücadelemizi her alanda sürdürmeye devam edeceğiz. Bir kez daha yürüyüşe yönelik gösterilen bu saldırgan tutumu, arkadaşlarımızın gözaltına alınmasını en sert biçimde kınıyoruz ve arkadaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını istiyoruz."

Gemlik Yürüyüşü Abdullah Öcalan PKK tecrit gözaltı

BAĞLANTILI HABERLER