Taliban kabul etti: Bazı isimler öldürüldü

Eski ordu mensuplarından bazılarının öldürüldüğünü kabul eden Taliban'ın İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Kosti, bunun kişisel rekabet ve düşmanlıklardan kaynaklandığını savundu.

06.12.2021 09:21    Güncelleme: 06.12.2021 09:26

Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban örgütü, eski güvenlik gücü personelinin "infaz edildiği" iddialarını redderken, ordunun eski mensplarından bazı isimlerin öldürüldüğünü ise kabul etti. Örgüt, batılı ülkelerin infazlara ilişkin kınamalarını da reddetti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği (AB), Avustralya, İngiltere ve Japonya’nın da aralarında bulunduğu ülkeler, İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) Afganistan’daki ciddi insan hakkı ihlalleri raporu sonrası 'derin endişe' duyduklarını açıklamıştı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, yargısız infazların ve zorla adam kaybetmelerin Taliban'ın ilan ettiği genel afla 'çeliştiği' ifade edildi.

İDDİALARI KABUL ETMEDİ, KINAMAYI DA REDDETTİ

Euronews'in aktardığı habere göre Taliban'ın İçişleri Bakanlığı ise hem iddiaları hem de batılı ülkelerin kınamasını reddetti. Bakanlık Sözcüsü Kari Said Kosti, raporların ve iddiaların somut delillere dayanmadığını savundu.

BAZI ORDU MENSUPLARININ ÖLDÜRÜLDÜĞÜNÜ KABUL ETTİ

Eski ordu mensuplarından bazılarının öldürüldüğünü kabul eden Kosti fakat bunun kişisel rekabet ve düşmanlıklardan kaynaklandığını iddia etti. Kosti, "Taliban'ın genel affı sayesinde daha önce yüzlerce mücahit ve sivili şehit ettiğini” öne sürdüğü çok sayıda eski güvenlik gücü mensubunun huzur içinde yaşamayı sürdürdüğünü ifade etti.

HRW: TALİBAN, 100’DEN FAZLA GÜVENLİK GÖREVLİSİNİ YA ÖLDÜRDÜ YA DA KAYBETTİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından yayınlanan bir raporda, Taliban'ın 15 Ağustos'ta yönetimi ele geçirmesinden bu yana Afganistan'ın sadece 4 kentinde 100'den fazla eski asker, polis ve istihbarat görevlisini öldürdüğünü ya da zorla ortadan kaybettiğini bildirdi. New York merkezli kuruluş, bunun örgüt tarafından ilan edilen 'genel affa' rağmen devam ettiğini aktardı.

"Sizin Gibi İnsanlara Af Yok; Afganistan'da Taliban Altında İnfazlar ve Zorla Kaybetmeler" başlıklı 25 sayfalık rapor, eski ordu, emniyet, istihbarat ve milis gücü üyesi 47 eski Afgan Ulusal Güvenlik Kuvvetleri mensubu kişinin öldürülmesi ya da kaybolmasını belgeliyor. Bu kişilerin 15 Ağustos ile 31 Ekim arasında Taliban'a bizzat teslim olan veya onlar tarafından gözaltına alınanlar oldukları bilgisi paylaşıldı. HRW, sadece Gazne, Helmand, Kandahar ve Kunduz illerinde öldürülen 100'den fazla kişi hakkında güvenilir bilgi topladığını da aktardı.

Raporla ilgili açıklama yapan HRW Asya Direktör Yardımcısı Patricia Gossman, "Taliban liderliğinin vaat ettiği af, yerel komutanların ve eski Afgan güvenlik gücü üyelerinin infaz edilmesini ya da ortadan kaybolmasını engellemedi" dedi.

Taliban Afganistan HRW İnsan Hakları İzleme Örgütü ABD yargısız infaz zorla kaybetme kayıp Patricia Gossman

BAĞLANTILI HABERLER