Taliban: Diğer ülkelerle şeriata uygun ilişki kurulacak

Geçen yıl Afganistan'da yönetimi ele geçiren radikal İslamcı Taliban örgütü diğer ülkelerle şeriat kurallarına göre ilişki kuracaklarını duyurdu.

19.08.2022 15:26    Güncelleme: 19.08.2022 22:58

Enformasyon Bakanlığı'ndan yapılan duyuruya göre söz konusu açıklamayı Taliban'ın en üst düzey lideri Molla Haybatullah Akundzade yaptı. 

Perşembe günü Kandahar kentinde yaklaşık 3 bin aşiret lideri, resmi görevli ve dini yetkilinin katıldığı toplantıda konuşan Akundzade "Toplantı, mücahitlerin akıttığı kan sayesinde Allah'ın takdiriyle ulaştığımız özgürlük üzerine düşünmek için yapıldı. Uluslararası toplumla Şeriat'a göre ilişki kuracağız. Şeriat uygun görmezse hiçbir ülke ile ilişki kurmayacağız" dedi.

Bu büyüklükte bir toplantı Taliban'ın ülke yönetimini ele geçirmesinden beri ikinci kez yapıldı. 

İçişleri Bakanı Soylu Taliban heyetiyle görüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Taliban'ın Mülteciler Bakan Yardımcısı ve heyetini kabul etti. Görüşmede Afgan göçmenlerin geri gönderilmesi ele alındı.

HENÜZ HİÇBİR ÜLKE TALİBAN HÜKÜMETİNİ TANIMADI

Uluslararası yaptırımlar ve kesilen yardımlar nedeniyle ağır bir ekonomik krizin yaşandığı Afganistan'da kurulan Taliban hükümetini henüz hiçbir ülke tanımaadı. 

ABD başta olmak üzere Batılı ülkeler Taliban üzerindeki yaptırımların hafifletilmesini kadınlar üzerindeki şiddetli baskının kaldırılması şartına bağlıyor. 

Afganistan ABD Taliban Şeriat Dış ilişkiler

BAĞLANTILI HABERLER