Susurluk'taki Simav Çayı siyaha büründü

Kütahya’nın Simav ilçesinden doğarak Balıkesir’in Kepsut ve Susurluk ilçelerinden geçen Simav Çayı’ndaki kirlilik gözle görünür boyuta ulaştı.

05.05.2022 00:31    Güncelleme: 05.05.2022 00:31

Kaynağını Simav yakınlarındaki Şaphane Dağları'ndan alarak Karacabey sahilinden geçen Simav Çayı'nın Susurluk'taki Sultançayır mevkisinde rengi siyaha dönüyor.

Fabrika atıkları nedeniyle siyah renkte aktığı iddia edilen çaydaki kirlilik gözle görünür düzeyde.

AA’ya konuşan Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği (GÜMÇED) Bandırma Şube Başkanı Gültekin Mutlu uzun süreli incelemelerde sadece Marmara Denizi’nde değil, denizi besleyen çaylarda da kirliliğin olduğunu söyledi.

Mutlu, şu ifadeleri kullandı:

 “Ağır metaller, denizdeki balıklar aracılığıyla insanlara da geçiyor. Bu ağır metaller, insanlarda kanser hastalığına yol açıyor. Doğanın ve çevrenin kirletilmesi, sanayi atıklarının tarımsal üretimden kaynaklanan kimyasal ilaçların ve aşırı miktarda kullanılan azot ve fosfatın drenaj yoluyla derelere, göllere ve denize ulaşması insan sağlığı üzerinde olumsuz sonuçlara neden oluyor, özellikle kanser hastalarının sayısı artıyor.”

Balıkesir İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ekiplerinin bölgedeki işletmelerde denetleme çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi.

Simav Çayı Marmara Denizi siyah kirlilik

BAĞLANTILI HABERLER