'Süper insan' bağışıklığının formülü açıklandı

ABD'de yapılan bir çalışma, koronavirüs geçirdikten sonra iki doz mRNA aşısı olan bazı kişilerin 'süper insan' bağışıklığına sahip olduğunu ortaya çıkardı.

09.09.2021 12:17    Güncelleme: 09.09.2021 12:17

Aralık 2019’da ortaya çıkan ve 4.5 milyonu aşkın kişinin ölümüne yol açan koronavirüse karşı verilen mücadele dünya genelinde sürüyor.
Virüse karşı geliştirilen aşıların etkisi yeni çıkan varyantlarla birlikte endişe yaratırken, kaç doz aşının koruyuculuğu en üst seviyeye çıkardığı da hala tartışılıyor.

ABD’nin New York kentinde bulunan Rockefeller Üniversitesi uzmanları, koronavirüse karşı bağışıklık seviyesi ve süresine ilişkin bir çalışma gerçekleştirdi. Uzmanlar, hem koronavirüsü geçiren hem de aşı olan kişilerin bağışıklık durumunu, bu ikisinden yalnızca birini yaşayan kişilerle kıyasladı.

NORMALDEN ÇOK YÜKSEK SEVİYEDE

Sözcü'nün aktardığına göre, çalışmada, koronavirüs geçirdikten sonra iki doz Pfizer-BioNTech ya da Moderna’nın mRNA aşılarından birini olan bazı kişilerin ‘süper insan bağışıklığı’ ya da ‘hibrit bağışıklık’ kazandığı belirlendi. Söz konusu kişilerde, koronavirüse karşı geliştirilen antikor seviyesi ve T hücrelerinin normalden çok daha yüksek olduğu ortaya çıktı.

ORTAYA ÇIKMAYAN VARYANTLARDAN KORUR

Çalışmada söz konusu kişilerin bağışıklığını inceleyen ekipten Viroloji uzmanı Theodora Hatziioannou, “Bu insanların virüsle savaşmak için en iyi durumdaki kişiler olduğunu düşünüyorum. Bu kişilerdeki antikorlar, 20 yıl önce ortay çıkan ve şimdiki virüsten oldukça farklı olan Sars-CoV-1’le dahi savaşabilir” dedi.

Hatziioannou, 'süper insan' bağışıklığı olan kişilerin, mevcut varyantların dışında henüz ortaya çıkmamış varyantlara karşı da bağışıklığa sahip olabileceğini belirtti.

ABD Araştırma koronavirüs varyant mRNA aşısı bağışıklık

BAĞLANTILI HABERLER