Sosyal medya kanunu, internet medyasını da düzenleyecek

Hazırlanan sosyal medya kanunuyla internet medyasının basın kanununa eklenecek. Süreli yayınlara benzer şekilde cezai ve hukuki sorumluluk ve tabii olacakları yargılama usulü belirlenecek.

22.05.2022 11:44    Güncelleme: 22.05.2022 11:44

AKP ve MHP’nin “Dezenformasyonla Mücadele Kanunu” olarak isimlendirdiği sosyal medya yasası tamamlandı. Önümüzdeki günlerde Meclis’e sunulması beklenen kanun teklifinin yaklaşık 40 madde olması bekleniyor.

Kamu güvenliği ve barışını bozmaya yönelik, halk arasında korku ve panik yaratma amacı taşıyan gerçeğe aykırı içerik paylaşmayı dezenformasyon olarak tanımlayacak teklifte bu durum mahkemelere havale edilecek.

İNTERNET MEDYASI BASIN KANUNU'NA EKLENECEK

Gazete Duvar'da yer alan habere göre, aynı teklif uzun zamandır beklenen internet medyası ile ilgili de düzenleme içerecek. Edinilen bilgiye göre değişiklik teklifiyle, internet haber siteleri süreli yayın kapsamına alınacak.

İnternet medyasının basın kanununa eklenmesi ile süreli yayınlara benzer şekilde beyanname verme, cezai ve hukuki sorumluluk, düzeltme ve cevap hakkı, tabii olacakları yargılama usulü belirlenecek.

sosyal medya akp chp yeni yasa

BAĞLANTILI HABERLER