Soma'da şirket, ölen işçinin ailesi hakkında icra takibi başlattı: 'İnsanda biraz utanma olur'

301 madenciye mezar olan madenin işletmecisi Soma Kömür İşletmeleri A.Ş., katliamda yaşamını yitirenlerden Mustafa Kaya’nın eşi ve oğlu hakkında icra takibi başlattı.

16.06.2022 17:48    Güncelleme: 19.06.2022 15:48

301 madenciye mezar olan madenin işlemecisi Soma Kömür İşletmeleri, şirket hakkında gerekli tedbirleri almadığı için dava açan işçi Mustafa Kaya'nın ailesi hakkında 7 bin 531 TL 72 kuruşluk icra takibi başlattı. İcra sonucunda Mustafa Kaya’nın eşi ve çocuğunun banka hesaplarına bloke konuldu. Kaya’nın oğlu İbrahim Kaya’nın sahip olduğu motosiklete de haciz getirildi.Naciye Kaya “Hem 301 kişinin ölümüne sebep ol, sonra avukatlarının parasını bizden al. İnsanda biraz utanma, arlanma olur' dedi.

İŞÇİ AİLESİNİN AVUKATLIK VEKALET ÜCRETİ ÖDEMESİNE HÜKMEDİLDİ

Soma’da yaşamını yitiren maden işçilerinden Mustafa Kaya’nın eşi Naciye Kaya ve oğlu İbrahim Kaya, ölümden doğan yasal hakları kapsamında şirket ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) hakkında tazminat davası açmıştı. Davada kısmen kabul kısmen ret kararı gelince iki tarafa da avukatlık vekalet ücreti ödenmesine hükmedilmişti. Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. iflas ettiği için bu şirketin ödemesi gereken tazminatlar TKİ tarafından ödense de şirket, avukatlık vekalet ücretinin peşine düştü.

Anayurt Gazetesi'nden Demet Aran'ın haberine göre, Soma’da yakınlarını kaybedenlerin gerekli tedbirleri almamakla suçladığı şirket, faiziyle birlikte 7 bin 531 TL 72 kuruşluk vekalet ücreti için madeninde can veren işçinin ailesi hakkında icra takibi başlattı. İcra sonucunda Mustafa Kaya’nın eşi ve çocuğunun banka hesaplarına bloke konuldu. Mustafa Kaya’nın oğlu İbrahim Kaya’nın sahip olduğu motosiklete de haciz getirildi.

Haciz getirilen motosikletin eşinden kaldığını belirten Naciye Kaya “Hem 301 kişiyi öldür, ölümüne sebep ol, katlet. Ondan sonra bir de bize icra davası aç, avukatlarının parasını bizden al! Yazıktır, günahtır. İnsanda biraz utanma, arlanma olur. Bunlarda utanma da yok. Ceza davalarında karşımızda pişkin pişkin neler konuşulduğunu herkes biliyor” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

NE OLMUŞTU?

Bilirkişilerce üretim zorlaması yapıldığı tespit edilen Soma Kömür İşletmeleri A.Ş’nin sahibi olduğu madende 14 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen iş cinayetinde 301 madenci hayatını kaybetti. Madencilerin yakınları ceza davasında adalet ararken bir yandan da şirket ve Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) hakkında tazminat davası açtı. Ailelerin tazminat talepleri hakkında yargı, kısmen kabul kısmen ret kararı verdi ve böylece davalılara da davacılara da vekalet ücreti ödenmesi gerekti.

Soma katliamı madenci aile icra takibi

BAĞLANTILI HABERLER