Societe Generale: Türkiye'de hiperenflasyon dönemi başlayabilir

Societe Generale insanların bankalardan varlıklarını çekebileceğini, finansal istikrarın bozulabileceğini ve TL'deki değer kaybının hiperenflasyona yol açabileceğini belirtti.

24.11.2021 10:30    Güncelleme: 24.11.2021 10:37

Societe Generale stratejistleri, yayımladığı bir araştırma raporunda Türk Lirası'ndaki değer kaybıyla beraber en kötü senaryo olarak insanların bankalardaki varlıklarını çekme riskinin önemli derecede arttığını belirtti.

Kurdaki değer kaybını durdurmak için seçeneklerin kısıtlı olduğunu belirten stratejistler, düşük döviz rezervleri düşünüldüğünde sermaye kontrolünün ya da acil bir faiz artırımının seçenekler arasında bulunabileceğini ifade etti. Stratejistler, acil bir faiz artırımının daha olası bir senaryo olduğunu fakat mevduat çekme limiti gibi bazı sermaye kontrolü araçlarının kullanılmasının da mümkün olduğunu söyledi.

Türkiye’nin bir ödemeler dengesi kriziyle karşı karşıya kalacağını henüz düşünmediklerini belirten Societe Generale stratejistleri, şirketlerin 2018’den beri döviz yükümlülüklerini ciddi şekilde düşürdüklerini ve borç çevirme oranlarının hala yüksek olduğunu dile getirdi.

KURDAKİ DEĞER KAYBININ TÜFE'YE ETKİSİ 

Societe Generale, Türk Lirası'na olan güvenin azalmasıyla insanların bankalara koşabileceğini, finansal piyasalardaki istikrarın bozulabileceğini ve Türk lirasındaki değer kaybının bir hiperenflasyon dönemine yol açabileceğini belirtti.

Gelecek aylarda TÜFE’nin muhtemelen yüzde 30’a doğru yükseleceğini belirten banka, Türk Lirası'nda eylülden beri yaşanan yüzde 35’lik değer kaybının gelecek aylar TÜFE’ye 7 yüzde puan olarak yansıyacağını söyledi.

Bankacılık sisteminden para çıkışlarının yaşanabileceğini ve bankacılık istatistiklerinin gelecekte daha az güvenilir olabileceğini belirten Societe Generale, kurdaki değer kaybının devam etmesi halinde hanehalkı döviz mevduatlarında ve döviz mevduatlarının tamamında bir düşüş yaşanabileceğinin altını çizdi.

Banka son olarak 2-5 yıllık getiri eğrisinin giderek düzleşeceğini ve burada da bazı işlem önerileri olduğunu belirtti.

UNICREDIT'TEN TÜRK LİRASI VE PARA POLİTİKASI ANALİZİ

Unicredit ekonomistleri yayımladıkları bir araştırma raporunda kurdaki değer kaybının Aralık’ta ya da 2022’nin başlarında TCMB’yi faiz artırmaya zorlayabileceğini belirtti.

Türk lirasında likidite kısıtlamaları uygulanmasını beklediklerini ve kurdaki değer kaybının önlenmesi için ilk olarak rezervlerin kullanılabileceğini söyleyen Unicredit ekonomistleri, bu önlemlerin uzun vadede işe yaramayacağını ve eninde sonunda faiz artırımının gerekli olacağını vurguladı.

Ekonomistler, TCMB’nin faiz indirimlerine devam etmesi durumunda likidite önlemleriyle geçici bir sıkılaşmanın daha sık görülebileceğini fakat bunun da Türk lirasındaki değer kaybının önüne geçemeyeceğini belirtti.

Unicredit, Türk Lirası'nda likidite kısıtlamaları uygulaması bekliyor

Unicredit, TL'deki kaybı önlemek için likidite kısıtlamasına ve rezerv kullanımına gidilebileceğini ancak uzun vadede bunların işe yaramayacağını, faiz artışının gerekli olacağını kaydetti.

Hiperenflasyon riskine dikkat çekildi: TL'nin 'kara salı'sı dünya medyasında

TL'deki sert değer kaybı dış medyada geniş yer buldu. Financial Times, hiperenflasyona dikkat çekti, WSJ ve Bloomberg, Erdoğan'ın faiz politikasının düşüşü tetiklediğini belirtti.

Societe Generale Türkiye TL bankalar hiperenflasyon finansal istikrar

BAĞLANTILI HABERLER