'Siyasi cinayetler' tartışması AKP'de nasıl yorumlanıyor?

AKP kulislerinde Kılıçdaroğlu'nun savcılığa bilgi vermesi gerektiği belirtilerek, 'Eğer delil sunamazsa, siyasi olarak bu iddianın hesabını millete verir' yorumu yapılıyor.

14.10.2021 08:40    Güncelleme: 14.10.2021 13:04

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidardan gitmemek için her şeyi yapabileceğini belirterek "Siyasi cinayetler kaygım var" sözleriyle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın "resen soruşturma" başlatması, AKP'de de tartışılıyor.

AKP kulislerinde, Kılıçdaroğlu'nun bu önemli iddiayla ilgili milletvekili dokunulmazlığı olsa da savcılığa bilgi vermesi gerektiği savunularak, "Eğer elindeki bilgi ve belgeleri savcılığa iletmez veya bir delil sunamazsa, belki hukuken bir yaptırımı olmaz ama siyasi olarak bu iddianın hesabını millete verir" yorumu yapılıyor.

‘Kılıçdaroğlu’ndan siyasi cinayetler uyarısı’

Gazeteci Uğur Dündar, Kılıçdaroğlu’nun sözlerine yer verdi: ‘Umarım belli gruplar ellerine silah alıp belli kişileri öldürme yoluna gitmez.’


Kılıçdaroğlu'nun açıklamasının ardından İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın da "Siyasi suikastler yapılacağı yönünde bizim de aldığımız duyumlar var" demişti.

Koray Aydın: Erdoğan'ın yerinde olsam aday olmam, hayatının hezimetini yaşayacak

Aydın, siyasi suikast duyumları aldıklarını belirterek 'Eğer böyle bir planlama varsa başta ülkeyi yönetenler olmak üzere bunun hesabını vermek zorunda kalır ağır bir bedel öderler' dedi.

Son olarak Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da kendisine de "dostça uyarılar" geldiğini belirterek, "Hepimizin teyakkuz halinde olması gerekiyor" diyerek tartışmaya katılmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın dün "resen" soruşturma başlattığı "siyasi cinayet/suikast" tartışmasına AKP tepkili.

'Siyasi cinayetler işlenecek' iddialarına soruşturma başlatıldı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 'Siyasi cinayetler işlenecek' iddialarına soruşturma başlattı.


‘AMAÇLARI ERDOĞAN’I YIPRATMAK’

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın kulis haberine göre AKP kulislerinde, Kılıçdaroğlu'nun sadece Erdoğan'ın muhalefete yönelik "Bunlar daha iyi günleriniz, daha neler olacak neler" ve "Ülkenin yönetimine talip olduklarını söylemekten vazgeçmelerinin kendileri için daha iyi olacağını da hatırlatmak istiyoruz" sözleri üzerinden, siyasi cinayet olabileceğini dile getirmesinin "sorumsuzluk" olduğu savunulurken, bunun Erdoğan'ı yıpratma amacı taşıdığı iddia ediliyor.

Karamollaoğlu'ndan 'siyasi cinayet' yorumu: 'Bu daha ne ki' diyorsanız, bu bir tehdittir

'Sayın Kılıçdaroğlu’na geçmişte bir cenaze namazı esnasında yapılan saldırı, hafife alınabilir bir saldırı değildi.'


AKP kulislerinde, muhalefetin, 7 Haziran-1 Kasım 2015 seçimleri arasındaki süreçte yaşanan olaylar üzerinden "kaos senaryosu" ürettiği savunularak, "1 Kasım'da seçimi 7 Haziran sonrasında yaşanan kaos ortamı nedeniyle kazanmadık. Seçmen, 7 Haziran'da hükümet kurulamadığını gördü ve siyasi istikrarın yine AK Parti ile sağlanabileceğini düşünerek tercih yaptı. Kaos hiçbir zaman iktidarlara yaramaz, bunu 1990'lı yıllarda gördük" yorumu yapılıyor. Ayrıca 1990'lı yıllarda faili meçhul cinayetler sonrasında enflasyonun fırlayıp, ekonominin çöktüğü hatırlatılarak, "Hangi iktidar, siyasi ve ekonomik istikrarsızlık içinde seçime gitmeyi göze alır?" değerlendirmelerinde bulunuluyor.

Eski MİT yetkilisi Cevat Öneş'ten 'siyasi cinayetler' konusunda uyarı

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'siyasi cinayetler' konusundaki açıklamalarını haklı bulan MİT Eski Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, seçim sürecine işaret etti.


‘İSTANBUL VE ANKARA SEÇİMLE CHP’YE DEVREDİLDİ’

AKP’li siyasetçilerin muhalefetin "AKP kaybedeceği seçime gitmez" ve "Erdoğan gitmemek için her şeyi yapar" yaklaşımını da dayanaksız bulduğu belirtildi. Türkiye'de hala en iyi işleyen mekanizmalardan birisinin seçim sistemi olduğu kaydedilerek, örnek olarak 2019 yerel seçimlerinde AKP'nin 25 yıl aradan sonra İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlıklarını ‘seçimle CHP'ye devretmesi’ gösterildi.

Söylenti bilinçli olarak çıkartılıyor diyen Tantan: Siyasi cinayetler söylemi, iktidarın taktiğidir

İçişleri eski Bakanı Sadettin Tantan, muhalefet milletvekillerinin halkla iç içe olmaması, suikasta uğramaktan korkmaları için, bu iddiaların iktidar kaynaklı olarak yayıldığını öne sürdü.


‘SAVCILIĞA GİTMEZSE MİLLETE HESABINI VERİR’

Ayrıca Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın, Kılıçdaroğlu'nun siyasi cinayet açıklamalarını ihbar kabul ederek, resen soruşturma açtığına dikkat çekilerek, CHP liderinin, milletvekili dokunulmazlığına karşın, savcılığa ifade vermekten kaçınmaması gerektiği ifade edildi.

Akşener'den Soylu'ya 'siyasi cinayet' yanıtı: FETÖ meselelerini de sulandırır

Soylu'ya yanıt veren Akşener, 'Dedikodu yapmak, bir İçişleri Bakanı'na yakışmaz' diyerek iddiaların ciddiye alınması gerektiğini savundu.


AKP kulislerinde, "Kılıçdaroğlu'nun, elinde bu yönde bir bilgi ve belge varsa derhal savcılığa vermesi gerekir. Eğer elindeki bilgi ve belgeleri savcılığa iletmez veya bir delil sunamazsa, belki hukuken bir yaptırımı olmaz ama siyasi olarak bu iddianın hesabını millete verir" yorumları yapılıyor.

AKP sözcüsü Ömer Çelik'ten 'siyasi cinayetler' açıklaması

Ömer Çelik, 'siyasisi cinayetler' tartışması hakkında yaptığı açıklamada gündeme konunun gündeme getirilmesine tepki gösterdi.

siyasi cinayet suikast CHP Kılıçdaroğlu AKP Erdoğan Koray Aydın Davutoğlu

BAĞLANTILI HABERLER