Sırbistan Çin’den uçaksavar sistemi aldı: 'Çin amacına ulaştı'

ABD, Sırbistan’ı Çin’den uçaksavar sistemi almaması konusunda uyarmıştı. Çin’in savunma sistemi, ABD’nin Patriot ve Rusya’nın S-300 savunma sistemleriyle kıyaslanıyor.

11.04.2022 07:06    Güncelleme: 11.04.2022 07:06

Foto: AP (Arşiv) / Çin askeri nakliye uçağı


Rusya’nın yakın müttefiki Sırbistan, Çin’den gelişmiş uçaksavar sistemi aldı. AP, Sırbistan Savunma Bakanlığı’nın konuyla ilgili soruları yanıtlamadığını ve teslimatın “örtülü bir operasyonla” gerçekleştiğini duyurdu.

Çin Hava Kuvvetleri’ne ait 6 adet nakliye uçağı, cumartesi günü karadan havaya atılan “HQ-22” model füzeleri Belgrad Nikola Tesla Havaalanına indirdi. Bu savunma sistemi yurt dışına satılması halinde "FK-3 füzeleri" olarak anılıyor.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Çin’den yapılan teslimata açıklık getirmezken, salı veya çarşamba günü Sırp ordusunun “en yeni gururunu” kamuoyuna takdim edeceğini duyurmuştu.

AP, Sırp liderin bu açıklamayla 2019'da kabul edilen orta menzilli füze sisteminin teslimatını adeta doğruladığı yorumunu yaptı.

Euronews’in aktardığı habere göre Sırp lider daha önce yaptığı açıklamada, NATO üyesi Balkan komşularının Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yüzünden ortaya çıkan gerginlikle birlikte hava sahalarının kullanılarak silah teslimatı yapacak uçakların geçişini engelledikleri şikayetinde bulunmuştu.

‘ÇİN, AMACINA ULAŞTI’

Savunma uzmanları, Türkiye ve Bulgaristan gibi en az iki NATO üyesinin hava sahası kullanılarak Sırbistan’a teslimatın yapılmasıyla Çin’in amacına ulaştığı yorumunda bulunuyor.

Sırbistan, Rusya’nın işgalini kınamasına rağmen uluslararası yaptırımlara katılmayacağını açıklamıştı.

ABD, 2020’de Sırbistan’ı Çin’den uçaksavar sistemi almaması konusunda uyarmıştı.

Çin’in savunma sistemi, daha kısa mesafe olmasına rağmen ABD’nin Patriot ve Rusya’nın S-300 savunma sistemleriyle kıyaslanıyor.

Bu teslimatla, Sırbistan, Çin savunma sistemi kullanacak ilk Avrupa ülkesi olacak. Sırbistan, 2020’de Çin’den “Chengdu Pterodactyl-1” model SİHA satın almıştı.

NATO’YA TAM ÜYELİK İSTEMİYORLAR

Avrupa Birliği'ne girmek isteyen Sırbistan, 2006 yılında militer açıdan nötr olduğunu ilan etmiş ve ardından NATO'nun Barış İçin Ortaklık (BİO) programına dahil olmuş ve tam üyelik arzusu olmadığını belirtmişti.

Sırbistan'ın askeri gücü eski Sovyet teknolojileri üzerine kurulu ve modernleşme çabası içerisinde olan bir orduya sahip. Bu amaçla son yıllarda Rusya'dan MiG-29 savaş jetleri, yeni nesil füzeler, helikopterler ve zırhlı personel taşıyıcılar satın alındı.

Çin ABD Sırbistan Rusya uçaksavar sistem

BAĞLANTILI HABERLER