Sınırda tekerlekli sandalyede bekleyen göçmen çocuk: Almanya'da tedavi olmak istiyorum

'Bizi orada bekleyen yok...'

01.03.2020 13:57    Güncelleme: 01.03.2020 13:57

Yunanistan'a Meriç Nehri üzerinden geçmek için Edirne'ye gelen binlerce göçmen arasında bulunan, bacaklarındaki eklem rahatsızlığı nedeniyle tekerlekli sandalye kullanan 10 yaşındaki İranlı Zekeriya Tacik, Almanya'da tedavi olmak istiyor. Tacik, "Önce Yunanistan'a oradan da Almanya'ya gideceğim. Ameliyat olmak için gidiyorum. Almanya'da bir arkadaşım var. O da İran'dan Almanya'ya gitti" dedi.

İdlib krizi sonrası sınırdan geçişleri gevşetme uygulamasına geçilmesinin ardından göçmenlerin sınıra gelişi devam ederken, Yunanistan'a geçmek isteyen çok sayıda kişi, sınır köylerinde ve sınır kapılarında bekliyor.

DHA’nın haberine göre Bacaklarındaki eklem rahatsızlığı nedeniyle yürüyemeyen ve tekerlekli sandalye kullanan İran uyruklu Zekeriya Tacik, ailesiyle geldiği Türkiye'de bir süre Isparta'da yaşadıktan sonra sınır kapılarının açıldığı haberi üzerine Edirne'ye geçti. Tekerlekli sandalyesinde oturan ve Doyran Köyü’nde Yunanistan'a geçmek için bekleyen Tacik'in tek isteği, Almanya'ya giderek, tedavi olmak. Almanya'da İranlı yakın arkadaşının olduğunu anlatan Zekeriya Tacik, "İran'dan Isparta'ya geldik. Önce Yunanistan'a oradan da Almanya'ya gideceğim. Ameliyat olmak için gidiyorum. Almanya'da bir arkadaşım var. O da İran'dan Almanya'ya gitti" dedi.

Soylu açıkladı: 76 bin 358 göçmen Türkiye'den ayrıldı

İçişleri Bakanı Soylu, Edirne üzerinden Türkiye'den ayrılan göçmen sayısına ilişkin son verileri paylaştı.


'İRAN'DA ÇOK PARA VER AMELİYAT YAPARIM DİYORLAR'

Doyran Köyü’nden Meriç Nehri üzerinden Yunanistan'a geçmek için Zekeriya Tacik'in de aralarında olduğu 3 kardeşiyle bekleyen Muhammed Tacik ise "İran'da 'Çok para ver, ben ameliyat yaparım' diyorlar. O zaman yaptıramadık. Çok para lazım. Almanya gidince ameliyat yaptıracağız. Bizi orada bekleyen yok" diye konuştu.

Tacik ailesi önce Yunanistan'a ardından Almanya'ya gitmek için bekliyor.

yunanistan sınır kapısı meriç nehri göçmen edirne ipsala sınır kapısı mülteciler zekeriya tacik iran tekerlekli sandalye almanya göç idlib krizi AKP erdoğan rusya suriye ordusu şam esad merkel ameliyat

BAĞLANTILI HABERLER