Simitçi ve fırıncı karşı karşıya geldi: 25 kuruştan elinizi çekin

Simit zammı, simitçileri ile fırıncıları karşı karşıya getirdi. Kâr paylarının yüzde 50’de kalması için grev yapan simitçiler, fırıncılara ‘25 kuruştan elinizi çekin’ diyor.

25.07.2022 05:55    Güncelleme: 25.07.2022 05:55

Garibanın öğünü olarak bilinen simidin fiyatı 5 liraya çıktıktan sonra satışlarında düşüş yaşayan sokak simitçilerinin derdi bitmek bilmiyor. Bugüne kadar fırıncılarla simitçiler arasındaki “bir simidin bir simit kazandırdığı anlaşma” artan maliyetler ve giderler nedeniyle bozuldu. Bu durumu protesto etmek için 10 gündür grevde olan simitçiler, “Zamanında çok idare ettiğimiz fırıncıların bugün bizi idare etme günü, 25 kuruşumuzdan ellerini çeksinler” çağrısı yapıldı.

‘BİZ DE PARA KAZANMAK ZORUNDAYIZ’

Cumhuriyet’ten Simay Gözener’in haberine göre simit tezgâhı başında bir ömür geçirdiğini ifade eden Veli Aydın, “Bayram arası açmadığımız tezgâhlarımızı birkaç gündür açmaya başladık. Ben Ümraniye’den bir fırından aldığım simitleri satıyorum. Çatal, açma, poğaça soran müşterilere ‘yok’ demeye utanıyorum. Yıllardır bir simit, bir simit kazandırıyordu. Bu kazançtan poşet, kâğıt ve peçete gibi masraflar düşünce bir miktar kazancımız oluyordu. Şimdi fırıncılar bu anlaşmayı bozarak 2.75 liralık kısmı kendilerine istiyor. Cebimize girecek 25 kuruşu bize bıraksınlar. Biz de para kazanmak zorundayız” dedi.

‘SİMİTÇİLERDEN 25 KURUŞLUK BİR FARK İSTİYORUZ’

Artan maliyetlerin yükünü artık fırıncılar olarak taşıyamadıklarını ifade eden 22 yıllık fırıncı Emrah Dönmez ise “Elektrik, doğalgaz, su, şeker, yağ, un, susam fiyatları devamlı zamlanıyor. Şekerin çuvalını 1200 liraya, unu ise 500 liraya alıyorum. İthal susam kullanıyoruz. Her gün birkaç sefer tezgâhlara sıcak simit dağıtımı yapıyoruz ki mazotun durumu ortada. Kullandığımız ürünlerin hiçbirini yarın, bugünkü fiyattan alamıyoruz. Bugün bir simidin maliyeti 2.5 lira civarında. Zarar etmeden günü kapatmam lazım. Bunun için de simitçilerden 25 kuruşluk bir fark istiyoruz” diye konuştu.

‘SİMİT ZAMMI SATIŞLARIMIZI DÜŞÜRDÜ’

Şişli’de 50 yıldır simitçilik yapan T.G., “Günde 50-60 tane simit satarak evimi geçindirmeye çalışıyorum. Yazın sıcağında kışın ayazında sokaklarda olan bizleriz. Zaten yapılan simit zammı satışlarımızı düşürdü. Bizim aynı kârı yapmamız için simidi 6.5-7 liraya satmamız gerekiyor. Daha ucuz olan fırınlardan Ümraniye’den, Kartal’dan, Kadıköy’den alıyoruz simidi. Sabah gelen ürün hemen soğuyor, o da satışlarımızı etkiliyor” dedi.

simit simitçi Fırıncı zam grev

BAĞLANTILI HABERLER