Patronların işten çıkarma silahı olarak kullandığı Kod-29'a yeni düzenleme

SGK, patronların Kod-29'daki belirsizliği kullanarak çok sayıda emekçiyi işten çıkarması üzerine, kanundaki fesih nedenlerinin her birine ayrı ayrı kod veren bir düzenleme yaptı.

08.04.2021 09:12    Güncelleme: 08.04.2021 09:18

İşten çıkarmanın yasaklandığı pandemi sürecinde işverenin emekçileri işten çıkarma yolu olarak kullandığı Kod-29'a yeni düzenleme geldi. “Fesih kısıtını delmek amacıyla, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın Kod-29 kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır” diyen Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), işten çıkarma kısıtlamasını yeniden düzenledi. Kurum, fesih nedenlerinin her birine ayrı ayrı kod vererek, patronların emekçilere karşı işten çıkarma yolu olarak başvurduğu Kod-29’daki karışıklığın önüne geçileceğini ifade etti.

DİSK- AR: Pandemide günde ortalama 500 işçi Kod-29 ile işten çıkarıldı

Pandemide işten çıkartmanın istisnası olan SGK bildirimi ile yüz binlerce işçi işten çıkarıldı.


SGK'dan yapılan açıklamada, Coronavirus salgınının istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinden çalışanları korumak amacıyla Nisan 2020'de fesih kısıtı uygulamasına geçildiği hatırlatılarak, "İş Kanunu'nunda yer alan ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller fesih kısıtı uygulamasının istisnaları arasında sayılmıştır. Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller; görevin kasten ve sürekli ihmali, mazeretsiz işe gelmemek gibi maddelerin yanı sıra cinsel taciz, küfür, hırsızlık, uyuşturucu madde kullanmak gibi halleri de içermektedir. Bu hallerin tamamında işten ayrılış işlemlerinin SGK'ya bildirimleri '29 no'lu kod' üzerinden yapılmaktadır" denildi.

Migros işçileri Kod-29 ile işten çıkartıldı

Çayırova'da bulunan Migros deposunda sendikaya üye oldukları için ücretsiz izne çıkartılan işçiler, Kod-29 ile işten atıldı.


FESİH NEDENLERİNİN HER BİRİNE AYRI AYRI KOD VERİLDİ

Açıklamada, fesih nedenlerinin tamamının Kod- 29 yapılmasının belirsizliklere yol açtığı belirtilerek, "Birbirinden farklı fesih nedenlerinin tamamının aynı kod (Kod-29) ile bildiriminin çalışma hayatında belirsizliklere yol açtığının görülmesi üzerine SGK genelgesinde yapılan değişiklik ile ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallerin tamamı için ayrı ayrı kodlar belirlenmiştir. Böylelikle mazeretsiz devamsızlık hali ile hırsızlık gibi birbirinden farklı fesih sebeplerinin farklı bildirim kodları ile yapılması sağlanarak, olası sorunların önüne geçilecektir" ifadelerine yer verildi.

Kod-29 mağduru Toprak: Sermayenin elindeki bu silah alınmalı

Kod-29'la işten çıkarılan Mesut Toprak, pazarda çalışarak geçimini sağlıyor. Toprak, 'Kazancım ancak günlük ihtiyaçlara yetiyor, faturlarımızı ödeyemiyoruz' diyor.


SGK: ÇOK SAYIDA KİŞİNİN KOD-29 İLE İŞTEN ÇIKARILDIĞI YÖNÜNDE İDDİALAR VAR

İşverenlerin fesih kısıtını delmek amacıyla, birçok işçinin Kod-29 ile işten çıkardığına yer verilen açıklamada, "Fesih kısıtını delmek amacıyla, işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışı olmaksızın Kod- 29 kullanılarak çok sayıda çalışanın işten çıkarıldığı yönünde iddialar bulunmaktadır. Geçmiş dönem SGK verilerine göre işten ayrılış nedeni Kod- 29 olarak belirtilen çalışan sayısı yıllara göre; 2018'de 233 bin 430, 2019'da 194 bin 524, 2020'de 176 bin 662'dir. Fesih kısıtından önceki dönemde aylık ortalama 17 bin çalışanın işten ayrılış nedeni Kod-29 olarak bildirilmiş iken fesih kısıtından sonraki dönemde bu sayı daha düşük olup aylık ortalama 15 bin kişidir" denildi.

İSİG Meclisi: İşçi sınıfına yönelik saldırılara ve Kod-29'a karşı mücadeleye büyütelim

İstanbul İSİG Meclisi, işçi sınıfına karşı yapılan saldırılara ilişkin ortak mücadele etme çağrısında bulundu.


(DHA)


BAĞLANTILI HABERLER