ABD'den Sputnik V aşısı kararı

Rus Varlık Fonu, Sputnik V aşısının 4 milyardan fazla insanın yaşadığı 70 ülkede onaylandığını ve etkinliğinin klinik deneyler ve gerçek hayattaki kullanımlarla da ispatlandığını bildirdi.

28.09.2021 08:48    Güncelleme: 28.09.2021 11:04

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) geçtiğimiz hafta açıklanan uluslararası seyahatlerde koronavirüs kısıtlamalarının gevşetileceği belirtildi. Kasım ayında yürürlüğe girecek uygulamada, Rus yapımı Sputnik V, geçerli aşılardan sayılmayacak.

ABD'nin kısıtlamaları gevşetme planına göre Amerikan İlaç ve Gıda Ajansı (FDA) ya da Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından onaylı aşıları olan yabancıların ülkeye girişine izin verilecek. Pfizer, Moderna, Sinovac ve Sinopharm bu kurumlardan onay alan ilaçlar.

ABD'de kasımdan itibaren yeni seyahat uygulaması

ABD, kasım ayından itibaren ülkeye seyahat edecek 18 yaş üzerindeki tüm yabancı ülke vatandaşlarından tam aşılı olduklarına dair kanıt isteyecek.


‘4 MİLYARDAN FAZLA İNSANIN YAŞADIĞI 70 ÜLKEDE SPUTNİK V AŞISI ONAYLANDI VE ETKİNLİĞİ KANITLANDI’

Yasak kararı Sputnik V aşısının üreticileri için de bir darbe anlamına geliyor.

Moskova'ya göre dünyada kayıtlı ilk koronavirüs aşısı olma özelliğini taşıyan Sputnik V, yurt dışında fazla rağbet görmemesi ve üretimde yaşanan aksaklıklar nedeniyle batılı aşıların yanı sıra Çinli Sinovac'ın da gerisinde kalmıştı.

Euronews'in aktardığı habere göre Sputnik V aşısını finanse eden Rus Varlık Fonu'ndan yapılan açıklamada, aşının, 4 milyardan fazla insanın yaşadığı 70 ülkede onaylanmasının yanı sıra etkinliği ve güvenilirliğinin de klinik deneyler ver gerçek hayattaki kullanımlarla da ispatlandığı belirtildi.

‘KISA VADELİ EKONOMİK VE SİYASİ KAZANIM İÇİN ETKİN AŞILARDA AYRIMCILIK YAPILMAMALI’

Rus Varlık Fonu, Covid-19 ile mücadelenin politize edilmesinin ve kısa vadeli ekonomik ve siyasi kazanımlar için etkin aşılar arasında ayrımcılık yapılmasına karşı olduklarını açıkladı.

Bu karardan milyonlarca Rus vatandaşının doğrudan etkilenmesi bekleniyor.

İki ülke arasındaki diplomatik gerginliğe rağmen 2019 yılında 300 bin civarında Rus vatandaşı, turizm amaçlı olarak ABD'ye seyahat etmişti.

Bunun dışında Duke Üniversitesi Küresel Sağlık Yenilik Merkezi verilerine göre dünya genelinde de 448 milyon Sputnik V aşısı satın alındı.

Türkiye de 400 bin doz Sputnik V aşısı satın almış, 50 milyon doz ortak üretim için de Rusya ile anlaşma yapmıştı. 

ABD seyahat kısıtlamaları Rusya Covid-19 aşıları Sputnik V

BAĞLANTILI HABERLER