Serbest bırakılan Doku ailesinin Adalet Bakanlığı önüne geçmesine izin verilmedi

Gözaltı işlemi ardından serbest bırakılan Gülistan Doku’nun anne, baba ve ablası yeniden Adalet Bakanlığı önüne geçmek istiyor fakat polis izin vermiyor.

23.02.2022 17:06    Güncelleme: 23.02.2022 20:43

Seda TAŞKIN 


+GERÇEK- Dersim’de 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana, 782 gündür haber alınamayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun annesi Bedriye Doku, babası Halit Doku ve ablası Aygül Doku Adalet Bakanlığı önüne giderek randevu talebinde bulunmak istedi.  

Ancak Gülistan Doku’nun ailesi polis tarafından engellenerek gözaltına alındı. Gözaltı işlemi ardından serbest bırakılan Doku ailesi yeniden Adalet Bakanlığı önüne geçmek istedi.

Meşrutiyet Ersen Otel’den bakanlık önüne geçmek isteyen Doku ailesi, polisler tarafından engellenerek otelden çıkmalarına izin verilmiyor

.

Gözaltına alınan Gülistan Dokun’nun ablası Aygül Doku, yaşadıklarını anlattı. Abla Doku, “Biz meclisten çıktıktan sonra Adalet Bakanı ile görüşmek istedik. Bu taleple Dersim’de adalet nöbeti başlatmıştık. Biz bugün de Adalet Bakanı ile görüşmek istedik. Adalet Bakanı’nı zaten aramıştık. Adalet Bakanlığı önüne gittiğimizde polisler geldi ve randevuyu aldık, sizi görüştüreceğiz dediler. Ancak bir süre bekledikten sonra aniden bizi apar topar araca attılar, hasar aldık. Biz Adalet Bakanı ile görüşmek istediğimizi bize neden bunu yaptığını sorduğumuzda da, ‘Gruplar geliyor, sizi korumak için oradan almak zorunda kaldık’ dediler. Muayene olduktan sonra yeniden bizi otele getirdiler. Biz tekrar Adalet Bakanı ile görüşmek için geldik, bizim tek isteğimiz bu. Adalet Bakanı’na Zeynel Abrakov’u neden yargılamadığını sormak istiyoruz” dedi. 

Adalet Bakanlığa 500 metre mesafede bekleyişi devam eden Doku ailesi,  Bakanlıktan randevu taleplerine yanıt verilmesini bekliyorlar.

MECLİS GENEL KURULU'NDA GÜNDEM OLDU

Doku ailesinin gözaltına alınması Meclis Genel Kurulu’nda gündem oldu. Genel Kurul’da söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, ailenin Meclis’ten tek bir talebi olduğunu söyleyen Beştaş, “Canlı veya maalesef ölü beden olsun bulmak istediklerini ifade etmişlerdi. Bunun üzerine birazdan bir araştırma komisyonu indireceğiz. Öncelikle çağrımız bütün gruplardan bu insani meselede genç bir kızın, üniversiteli bir kadının kaybolmasının ailesi için ne kadar büyük bir acı olduğunu ailesi ve sevenleri için ifade etmek istiyorum" dedi.

Doku ailesinin Adalet Bakanlığı önünde darp edilerek gözaltına alınmasına tepki gösteren Beştaş, görüntülerin elinde olduğunu söyledi. Beştaş, “Aile ile de görüşeceğiz birazdan, avukatlar ailenin yanında. Adalet ararken büyük bir adaletsizlikle karşı karşıyalar. Sincan Fatih Devlet Hastanesi’ne muayene için götürüldüler. Bu acıya yeni acılar eklenmesin. Gülistan Doku nerede? Sorusu dünyada da Türkiye’de de kulaklarımıza her gün çınlıyor. Öncelikli talebimiz bu araştırma komisyonunun bütün gruplar tarafından kabulüdür. Diğeri de bu gözaltını derhal sonlandırın. Bunun hiçbir izahı yoktur" dedi. 

İçişleri Bakanı Soylu'dan, Gülistan Doku açıklaması

Soylu, 'Doku'nun ailesinin yapılan çalışmalarla alakalı bilgilendirilmediğine dair yapılan açıklamalar tamamen yalandır' dedi.

Doku ailesi Adalet Bakanlığı gözaltı devam

BAĞLANTILI HABERLER