Selahattin Demirtaş’lı kitap ayracı ‘cezaevi güvenliği için tehdit’ denilerek tutukluya verilmedi

Kayseri Cezaevi’nde Demirtaş’ın isminin yazılı olduğu ayraç ‘güvenliğe tehdit’ denilerek tutukluya verilmedi. Tüm itirazları reddedilen tutuklu, yasaklama kararını AYM’ye taşıdı.

14.06.2022 12:04    Güncelleme: 14.06.2022 12:04

Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Metin Karadoğan’a, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın kitabı içerisinde yer alan kitap ayraç, üzerinde “Selahattin Demirtaş” yazılı olması nedeniyle verilmedi.

Tutuklu Karadoğan, ayracın verilmemesi üzerine 2 Mart 2022’de Kayseri 2 Nolu T Tipi Kapalı Cezavi İdare ve Gözlem Kurulu’na başvurdu. İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı tarafından 16 Mart 2022’de verilen kararda talep edilen eşya hakkında Ceza İnfaz Kurumları’nda bulundurulabilecek eşya ve maddeler hakkında yönetmeliğinde herhangi bir değerlendirme yapılmadığı belirtilse de ayracın verilmemesine karar verildi.

‘KANUNDA YERİ YOK AMA İDEOLOJİK PROPAGANDA AMACI TAŞIYOR’

Mezopotamya Ajansı’ndan Berivan Altan’ın haberine göre İdare ve Gözlem Kurulu ayracın kullanımının yasa ve kanun aykırılığının bulunmadığını belirterek, şu tespitte bulundu: “Fakat kullanım amacı ile terör örgütünün bilinç altına işlemek ve örgütün simgesel olarak ideolojik propagandasının yapılmak istenmesi, dışa yansıtma ve dolaylı olarak örgüt propagandası yürütme amacının olduğu görülmektedir. Kitap ayracının verilmesi uygun görülmemiştir.”

İNFAZ HAKİMLİĞİ’NE İTİRAZ

İdare ve Gözlem Kurulu kararını Kayseri İnfaz Hakimliği’ne taşıyan Karadoğan, Demirtaş’ın 4 kitabı olduğunu, AİHM kararıyla Türkiye’nin tazminata mahkum edildiğini ve cezaevinden Cumhurbaşkanı adayı olan bir siyasetçi olduğunu dile getirerek, ifadelerin dayanaksız ve somut olduğunu belirtti. Karadoğan, ayracının kendine verilmesini talep etti.

BU SEFER DE ‘CEZAEVİ GÜVENLİĞİ İÇİN TEHDİT’ GEREKÇESİ SUNULDU

Kayseri 2. İnfaz Hakimliği de kararında, Kayseri İdare ve Gözlem Kurulu Başkanlığı’nın ifadelerine yer vererek, itirazı reddetti. İnfaz Hakimliği gerekçesinde ise, ayraç üzerinde “Selahattin Demirtaş” yazıldığını ve Demirtaş’ın geçmiş dönemde siyasi parti genel başkanlığı yaptığını belirterek, “Selahattin Demirtaş’ın siyasi bir kişi olduğu tartışmasızdır. Koğuş içerisinde ya da değiştirdiğinde taraftarı olabileceği gibi karşı karşıtı kimseler de bulunabileceğinden, olumsuz hadiselerin yaşanacağı gözönüne alınmalıdır. Yaşanabilecek olumsuz hadiseler infaz kurumunun güvenliğini tehlikeye sokabilecek olduğunun talebinin reddine…” ifadeleri yer aldı.

TUTUKLU KARADOĞAN KARARI BİR KEZ DE MAHKEMEYE TAŞIDI

Karadoğan, hukuki yollara başvurmaktan vazgeçmeyerek, konuyu Kayseri Ağır Ceza Mahkemesi’ne taşıdı. Kayseri 1. Ağır Ceza Mahkemesi de, 31 Mart’ta Kayseri 2. İnfaz Hakimliği’nin kararının yasaya uygun olduğuna hükmederek, itirazları reddetti.

AYM’YE BAŞVURDU

Tutuklu Karadoğan ise bu karar üzerine Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı.

Demirtaş kitap ayracı Kayseri Cezaevi Metin Karadoğan AYM cezaevi güvenliği tehdit

BAĞLANTILI HABERLER