'Nişasta bazlı ürünleri tüketmeyeceğiz'

Şeker fabrikalarının özelleştirmesine tepki olarak tüketici dernekleri, yurt çapında NBŞ’li gıdalara karşı ‘almama hakkı’nı kullanacaklarını dile getirdi.

16.03.2018 14:35    Güncelleme: 14.11.2019 05:31

EKONOMİ - Tüketici Dernekleri Federasyonu yönetimi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı imza kampanyası düzenleyen Şeker-İş sendikasına destek amacıyla sendikada bir araya geldi. Federasyon Başkan Yardımcısı Ferda Hekimci, özelleştirmede ısrar edilmesi halinde, tüketimden gelen haklarını kullanarak nişasta bazlı şeker içeren ürünler tüketmeyeceklerini söyledi.

Şeker İş Başkanı İsa Gök ise siyasilerin, “Fabrikalar kapanmayacak” şeklindeki açıklamalarının ihale şartnamesiyle örtüşmediğini kaydetti.

ALMAMA HAKKIMIZI KULLANACAĞIZ

Ferda Hekimci, Cumhuriyet'in simgesi şeker fabrikalarının satılmasının ülkenin can damarına vurulacak bir darbe olduğunu kaydetti. Fabrikaların kapandığında sanayinin tamamen duracağı iller bulunduğunun altını çizen Hekimci, 102 şubeyle özelleştirmeye karşı kampanyaya destek vermeye devam edeceklerini dile getirerek, “Özelleştirme söz konusu olursa, yurt çapında NBŞ’li yiyecek ve içeceklere karşı tüketimden gelen gücümüzle ‘almama hakkımızı’ kullanacağız” diye konuştu.

KİM NE KADAR NBŞ ÜRETTİ BİLİNMİYOR

Şeker İş Sendikası Başkanı İsa Gök, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda verilen bir önerge ile NBŞ kotasının yüzde 5’e düşürülmesinin olumlu fakat geç kalmış bir karar olduğunu belirtti. Son iki yıldır Şeker Kurulu çalışmadığı için kotanın zaten bulunmadığını ve üretimin denetlenmediğini kaydeden Gök, “Kim ne kadar NBŞ üretti kimse bilmiyor. 2017 yılı son çeyreğinde pancar şekeri tüketimi 350-400 bin ton azaldı” dedi.

Özellikle sosyal amaçlı fabrikaların özelleştirilmesinin, bir çok fabrikanın kapacağı ve üretimin sadece 6-7 fabrikada devam edeceği anlamına geleceğinin altını çizen Gök, “Biz fabrikalarımızı geliştiremezsek, tohumda bağımlılığımız artarsa, yakında şeker kartelinin pazarı haline geliriz” şeklinde konuştu.

Özelleştirme sürecinde hükümet yetkilileriyle sürekli görüşme halinde olduklarını ve özelleştirmenin sakıncalarını anlattıklarını ifade eden İsa Gök, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı'nın Başbakanlığı döneminde ihaleler kamu yararı gözetilerek iptal edilmişti. O gün ile bugün arasında şartlarda herhangi bir değişiklik olmadı. Siyasiler her ne kadar ‘fabrikalar kapanmayacak’ dese de şartnameler ile bu açıklamalar örtüşmüyor. Bir çok fabrika üretim amaçlı alınmayacaktır.”

Tüketici Dernekleri Federasyonu şeker fabrikaları özelleştirme Şeker-İş İsa Gök sendika destek imza kampanyası

BAĞLANTILI HABERLER