Scholz: Alman ordusu için 100 milyar euroluk ek fon ayıracağız

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Alman savunması için 100 milyar euroluk ek fon ayıracaklarını ve bunu kendi güvenlikleri için yapacaklarını söyledi.

27.02.2022 18:32    Güncelleme: 27.02.2022 18:34

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısına tepki olarak, Alman ordusuna verilen mali desteğin artırılacağını açıkladı. Federal Parlamento'da bugün düzenlenen, Ukrayna'ya yönelik savaşın görüşüldüğü olağanüstü oturumda bir hükümet açıklaması yapan Scholz, 2022 bütçesinde bir kereye mahsus olmak üzere savunma harcamaları için 100 milyar euroluk ek fon ayıracaklarını söyledi. Bu ek fonun anayasa ile güvence altına alınacağını belirten Scholz, fonun yatırım ve teçhizat için kullanılacağını ifade etti. "Bugünden itibaren, her yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2'sinden fazlası ile savunmamız için yatırım yapacağız" diyen Almanya Başbakanı Scholz "Bunu kendi güvenliğimiz için yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

Koalisyon partileri Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) bugüne kadar buna karşı çıkmış ve NATO'nun gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2'sinin savunma bütçesine ayrılması talebinin karşılanacağı koalisyon protokolünde açık bir şekilde belirtilmemişti. Almanya'nın halen savunma harcamaları gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 1,55'i düzeyinde bulunuyor.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Sosyal Demokrat Partili Başbakan Scholz, bugünkü hükümet açıklamasında Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısının "bir dönüm noktası" oluşturduğunu vurguladı. Yeni nesil savaş uçakları ve tankları Avrupalı müttefikleri özellikle de Fransa ile birlikte üretmeninin önemli olduğunu belirten Scholz, "Bu projeler bizim için öncelikli" ifadelerini kullandı.

PUTİN'İN SAVAŞINI SERT BİR DİLLE ELEŞTİRDİ

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, konuşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'ya yönelik başlattığı savaşı da sert bir dille eleştirdi. Putin'in izlediği tutumu "insanlık dışı ve uluslararası hukuka aykırı" olarak nitelendiren Scholz, "bunu kimsenin hiçbir şekilde haklı gösteremeyeceğinin" de altını çizdi.

UKRAYNA'YA SİLAH GÖNDERME KARARININ ARKASINDA

Almanya'nın Ukrayna'ya silah gönderme kararını da savunan Scholz, "Putin'in saldırganlığına verilebilecek başka bir yanıt yoktu" dedi. Alman hükümeti kriz bölgelerine silah göndermeme kararı nedeniyle Ukrayna'ya silah desteğini uzun süre reddetmiş ancak Rusya'nın Ukrayna'ya saldırması üzerine tutumunu değiştirme kararı almıştı. Alman hükümeti dün ordu envanterinden bin tank savar ve 500 Stinger tipi hava savunma silahının Ukrayna'ya gönderileceğini açıklamıştı.

'BU SAVAŞ RUSYA İÇİN BİR FELAKET'

Rusya'ya yönelik olarak Batı ülkelerinin öngördüğü yaptırımlara işaret eden Scholz, bu savaşın Rusya için bir "felaket" olacağını dile getirdi. Rusya'ya yeni yaptırımların gündeme gelebileceğini ifade eden Scholz, "Kendimizi kandırmayalım. Putin çizgisini bir gecede değiştirmeyecek. Ancak Rus yönetimi çok yakında ne kadar yüksek bir bedel ödediğini hissedecek" şeklinde konuştu.

Almanya Başbakanı Scholz, Ukrayna'daki savaşın diğer ülkelere sıçramasının kesinlikle engellenmesi gerektiğinin de altını çizerken, NATO'nun 5'inci maddesinden doğacak yükümlülüklere de Almanya'nın bağlı kalacağını tahaahhüt etti.

Scholz Alman ordusu k fon yatırım Rusya Ukrayna krizi

BAĞLANTILI HABERLER