Savcılık ‘intihar’ dedi, üst mahkeme kararı bozdu

Boşanma aşamasında olduğu Ali Özahi ile tartıştıktan sonra şüpheli bir şekilde yaşamını yitiren Sezay Koçak Özahi soruşturmasında verilen takipsizlik kararı kaldırıldı.

05.04.2022 15:41    Güncelleme: 05.04.2022 15:41

Antep’de 3 Eylül 2020 gecesi Sezay Koçak Özahi (42), boşanma aşamasında olduğu Ali Özahi ile tartıştıktan sonra şüpheli bir şekilde balkondan düşerek, yaşamını yitirdi. Görgü tanıklarının ifadeleri cinayet şüphesini güçlendirirken, ailenin kızlarının intihar edecek biri olmadığını ve eşi tarafından balkondan atıldığını belirtmesi üzerine Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı, başlatılan soruşmayı derinleştirdi. 

SAVCILIK ‘İNTİHAR’ DEDİ

Olay sırasında evde bulunan Ali Özahi., yakınları Didem Özahi ve Emrah Özahi hakkında “Kasten öldürme” ve “İntihara yönlendirme”, Sakine P. hakkında “Suç delillerini yok etme” suçundan açılan soruşturmada ise, 8 Kasım 2021 tarihinde “kovuşturmaya yer olmadığı” kararı verildi. Takipsizlik kararında da, intihara yönlendiren, teşvik eden kimsenin olmadığı, Sezay Koçak Özahi’nin yaşadığı psikolojik buhran sonucu balkona çıkarak, kendisini boşluğa bırakması sonucu hayatını kaybettiği öne sürüldü. 

MAHKEME KARARI BOZDU 

Koçak ailesinin karara yaptığı itirazı değerlendiren Antep 4. Sulh Ceza Hakimliği, takipsizlik kararını kaldırarak, soruşturmanın genişleterek yürütülmesini istedi. Mahkeme, şüpheli Sakine P. hakkında verilen takipsizlik kararının usule uygun olduğu gerekçesiyle itirazı reddederken,  Koçak’ın evli olduğu Ali Özahi., yakınları Didem Özahi ve Emrah Özahi hakkındaki takipsizlik kararını bozdu. 

EKSİK SORUŞTURMA

Kararda, “Maktullenin alt kattaki balkonun demirlerine çarpıp çarpmayacağı, maktulenin yerdeki konumu da dikkate alınarak, fizik uzmanı bilirkişi marifetiyle, denetime elverecek şekilde tanık anlatımlarının doğruluğunun denetlenmediği görülmekle soruşturma dosyasında tespit edilen bu eksikler giderilip elde edilecek deliller soruşturma dosyasına temin edildikten sonra sonucuna göre bir karar verilmek üzere itirazın Ali Ö. Didem Ö. ve Emrah Ö. yönünden kabulüyle kovuşturmaya yer olmadığına dair kararın kaldırılması gerektiği kanaatine varıldı” ifadeleri yer aldı. 
 
Gaziantep 4. Sulh Ceza Hakimliği, dosyayı Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı’na geri gönderdi. (MA)
 

Sezay Koçak Özahi Ali Özahi şüpheli ölüm erkek şiddeti

BAĞLANTILI HABERLER