Sanık duruşma salonunda 'dine hakaret' iddiasıyla öldürüldü

30.07.2020 00:28    Güncelleme: 30.07.2020 07:44

Pakistan'ın Peşaver kentinde yaşanan olayda saldırgan tutuklandı.

Pakistan'da dine hakaret etmekle suçlanan bir kişi, yargılandığı duruşma salonunda bulunan biri tarafından vurularak öldürüldü. Zanlının, kendini peygamber ilan ettiği suçlamalarından yargılandığı belirtildi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Pakistan'da dine hakaret suçuna ölüm cezası verilebiliyor. Henüz bu suçtan kimse infaz edilmedi ancak suçlamalar, sıklıkla saldırılara neden olabiliyor. Saldırıda ölen Tahir Ahmad Naseem, 2018'de bir genç tarafından dine hakaretle suçlanmıştı.

Naseem, sabah yapılan duruşma sırasında öldürüldü. Sosyal medyada paylaşılan videolarda Naseem'in mahkeme sıraları üzerindeki cansız bedeni görülüyor.

SALDIRGAN TUTUKLANDI

Saldırgan olay yerinde tutuklandı. Bir başka videoda da kelepçelenen saldırganın, bağırarak öldürdüğü adamın "İslam'ın düşmanı" olduğunu söylediği görülüyor. Naseem, Pakistan'da baskı gören Ahmedi tarikatının üyesi olarak doğdu. Ancak daha sonra bu tarikatı terk etip, kendisini peygamber ilan ettiği belirtildi. Ahmedi tarikatından üst düzey bir yetkili, Naseem'in akıl hastası olduğunu ve YouTube'a kendisini mesih ilan ettiği videolar koyduğunu açıkladı. (BBC Türkçe)