Cumhur İttifakı formül arayışında: Salgın nedeniyle izin verilen mahkûmların süresi doluyor

Covid-19 salgıı nedeniyle denetimli serbestlikten yararlanan mahkumların süresinin dolması üzerine iktidar dolan izin sürelerini bir kez daha uzatmak üzere çalışma yürüttüğü iddia edildi.

19.05.2022 05:34    Güncelleme: 19.05.2022 05:34

2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle cezaevinde bulunan hükümlü ve tutuklulara denetimli serbestlik uygulaması getirildi. Yaklaşık 200 bin kişinin yararlandığı “cezaevi izni” uygulamasının süresi de bugüne dek iki kez uzatıldı. 31 Mayıs’ta sürenin dolması üzerine iktidar formül arayışına girdi. Mahkûmlar tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği ifade ediliyor. Kulislerde, “iktidarın 31 Mayıs tarihini uzatmak istemesi ‘seçim affı’ olarak” yorumlanırken, iktidar kanadı “muhalefetin de sürekli açık cezaevlerinden izinli çıkanlar ile ilgili çağrı yaptığını” anımsatıyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun edindiği bilgiye göre, Cumhur İttifakı, ülkedeki salgın tedbirleri neredeyse tamamen sona ermesine karşın 31 Mayıs’ta dolan izin sürelerini bir kez daha uzatmak üzere çalışma yürütüyor. Açık cezaevlerinden bırakılan hükümlü ve tutuklular tarafından hem AKP’ye hem de MHP’ye çok sayıda “uzatma istemi” geldiği ifade ediliyor.

'SUÇA BULAŞMAYANLAR İÇİN YENİ DÜZENLEME'

Tutuklu, hükümlü ve yakınlarının “salgın süresince izinli sayıldıkları zaman içerisinde herhangi bir suça bulaşmadıkları, yeni bir yaşam kurdukları, kimilerinin ticaretle uğraştığı kimilerinin de aile kurduğu” gerekçeleriyle söz konusu düzenlemenin uzatılmasını istedikleri belirtiliyor. AKP ve MHP’nin de süreyi uzatmak için “formül aradığı” ifade ediliyor. Bu açıdan bakıldığında çalışmanın “suça bulaşmayanlar” için yeniden düzenlenebileceği de tartışılıyor.

'SEÇİM AFFI'

Kulislerde, “iktidarın 31 Mayıs tarihini uzatmak istemesi ‘seçim affı’ olarak” yorumlanırken, iktidar kanadı “muhalefetin de sürekli açık cezaevlerinden izinli çıkanlar ile ilgili çağrı yaptığını” anımsatıyor. Muhalefet kanadında ise “benzer istemlerin muhalefete de geldiği” belirtilirken “iktidarın bu konuda atacağı herhangi bir adıma karşı çıkılmayacağı” yorumları yapılıyor.

Covid-19 Salgın Mahkum İzin süresi Formül arayış Seçim affı AKP MHP

BAĞLANTILI HABERLER