Sağlık Bakanlığı, uzman doktor açığını kapatmak için yeni ilan yayımladı

İktidarın uzman doktor arayışını değerlendiren CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, ‘Rutin atamalarla bu eksiği karşılamak mümkün değil. Kamuda şartlar iyileştirilmeli’ dedi.

25.05.2022 06:55    Güncelleme: 25.05.2022 06:55

Ağır çalışma koşulları nedeniyle yurt dışına gitmek zorunda bırakılan uzman doktor açığını kapatmak için kadroları iki katına kadar çıkartan iktidar, uzman alımı için de yeni ilan yayımladı. Sağlık Bakanlığı’nın “2022 Yılı 2. Dönem İlk Defa ve Yeniden Atama Kurası İlanı” dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; uzman doktor, doktor, uzman diş doktoru, diş doktoru ve eczacı kadrolarına ilk defa veya yeniden yapılacak atama başvuruları 25-30 Mayıs tarihleri arasında alınacak. Kurada eczacı unvanlı adaylar için iki ayrı yerleştirme yapılacak, diğer unvan ve branşlar için sadece ikinci yerleştirme işlemi uygulanacak.

‘DOKTOR AÇIĞI BÖYLE KAPATILMAZ’

Cumhuriyet’in haberine göre açıklanan rutin atamalarla doktor açığının kapatılamayacağını vurgulayan CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, “Her geçen gün istifa eden, özel sektöre geçen ve yurt dışına giden hekim sayısı artıyor. Kamudan bir kaçış var. Artık sağlık hizmeti kamu hizmeti olmaktan çıkıyor ve özel sektör hizmetine dönüşüyor. TUS kadrolarını artırarak ya da rutin atamalarla bu eksiği karşılamak mümkün değil” değerlendirmesini yaptı.

‘KAMUDAKİ ŞARTLAR İYİLEŞTİRİLMELİ’

Kamu şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, “Sağlık Bakanı da yardımcısı da özel hastane patronu. Özel sağlık kurumlarının birincil amacı para kazanmak. Vatandaşın sağlığı para kazanmaktan sonra geliyor. O nedenle sağlık, kamu hizmeti olmak zorundadır” diye konuştu.

Sağlık Bakanlığı uzman doktor ilan

BAĞLANTILI HABERLER