Sağlık Bakanı Koca: Birinin ölümünü saklamaya imkan yoktur

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bugün Coronavirus'ten dolayı 65 kişi yaşamını yitirdi, 1391 yeni tanı konuldu.

30.09.2020 20:54    Güncelleme: 30.09.2020 20:54

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Coronavirus aşı çalışmaları hakkında bilgi veren Koca, "Aşı için önümüzdeki 2-3 aylık zaman kaldığı da düşünülürse tünelin ucu ve ışık göründü" dedi.

Ölüm sayıları hakkında "ilginç" iddialar olduğunu söyleyen Koca, "Her vaka, hasta değildir. Bizim verdiğimiz tablodaki bilgilerin tamamının doğru olduğunu söylemek istiyorum. Tablodaki bütün veriler, bütün rakamlar doğrudur" dedi.

Bakanı Koca, "Her vaka hasta değildir. Pozitif çıkanlarda semptom göstermeyenler var. Ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor" açıklamasında bulundu.

Koca, "Birinin ölümünü saklamaya imkan yoktur. 2020 yılındayız. Hayatta olanı ölü gösteremeyiz. Öleni de hayatta gösterme imkanımız yoktur" dedi. Bakan Koca'nın konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle: 

'ANKARA'DA HASTA SAYISI AZALDI'

-Ankara'daki hasta sayısı iki haftada yarı yarıya azaldı. Aldığımız tedbirlerle son 10 gün içinde günlük hasta sayısı yüzde 60'a yakın azaldı

-Salgınla mücadele sürecinde devletimiz, halkının sağlığı kadar ulusal çıkarlarını da korumaktadır. Çünkü bu virüsün saldırısı sadece insan vücuduna değildir. Eğitimedir, hayatın bütün alanlarınadır.

-Test sayımızı önümüzdeki 3-4 hafta içerisinde 200 bin rakamlarına kadar çıkarmak istiyoruz.

-Çok yakında kendi aşımızın üretimine başlayacağımıza inanıyorum.

-Ortalama filyasyon iz sürme süremiz, 13 saate kadar düştü. Ortalama temaslıyı tespit etmemizin süresi 8 saate kadar indi.

-İstanbul'da vaka sayısı, yüzde 2,8 oranında düştü.

-Hazırlık ve birinci sınıflardaki eğitimlerde, şu ana kadar ciddi bir sorun yaşamadık. Muhtemelen 2'nci sınıflar, 8 ve 12'ler için Bilim Kurulu'nun bir önerisi var. Bunu netleştirip sunmuş olacağız.

-Bizim verdiğimiz tablodaki bilgilerin tamamının doğru olduğunu söylemek istiyorum. Tablodaki bütün veriler, bütün rakamlar doğrudur.

-Ölüm sayılarıyla skor arayışında olanlar nerede dayanak arıyor? Ölüm bildiriminde kullanılan form yeni değildir, 2013'ten beri kullanılmaktadır. Devletin ve salgınla mücadelenin itibarını zedelemek isteyen, kendi itibarını zedeler. Birinin ölümünü saklamaya imkan yoktur.

BUGÜN 65 HASTA HAYATINI KAYBETTİ

Sağlık Bakanlığı da, 30 Eylül tarihli Coronavirus tablosunu paylaştı. Verilere göre; son 24 saat içerisinde yapılan 112 bin 98 testten 1391 kişiye Coronavirus teşhisi konuldu. Virüs nedeniyle bugün 65 kişi daha yaşamını yitirirken 1245 kişi de iyileşti. 

Bugüne kadar yapılan toplam test sayısı 10 milyon 380 bin 261, hasta sayısı 318 bin 663, iyileşen sayısı 279 bin 749, virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı ise 8 bin 195'e yükseldi. 

Ağır hasta sayısı 1516, hastalardaki zatürre oranı ise yüzde 6.4 olarak tespit edildi. 

 


BAĞLANTILI HABERLER