Ukrayna: Türkiye tahıl yüklü Rus gemisine el koydu

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Ukrayna'nın kendi tahılını taşıdığını iddia ettiği Rus bandıralı yük gemisine Türkiye'nin el koyduğunu öne sürdü.

04.07.2022 01:32    Güncelleme: 04.07.2022 01:33

Ukrayna'nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, Türkiye'nin tahıl taşıyan Rus gemisine el koyduğunu açıkladı. Bodnar, yaptığı açıklamada, "Tam işbirliğimiz var. Gemi şu anda limanın girişinde duruyor, gemiye Türkiye gümrük yetkilileri tarafından alıkonuldu" dedi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Bodnar cuma günü Türkiye'ye yapılan talebin ardından bugün gemiye el konulduğunu, geminin geleceğine pazartesi günü karar verileceğini söyledi.

Bodnar, bir Ukrayna televizyonuna yaptığı açıklamada, "Tam işbirliğimiz var. Gemi şu anda limanın girişinde duruyor, gemiye Türkiye gümrük yetkilileri tarafından alıkonuldu" dedi.

Bölgedeki Reuters muhabirleri ise gemide ve etrafında Pazar günü bir hareketlilik görmediklerini aktarıyor.

BBC, Zhibek Zholy adlı geminin Berdyansk'tan Karasu'ya seyrini takip etti.

GEMİNİN ROTASI

Gemi 22 Haziran'da Rusya'nın Novorossisk'ten demir aldıktan sonra Azak Denizi'nde vericilerini kapattı; ancak BBC'nin araştırması, geminin önce Berdyansk limanına ve oradan Türkiye'ye gittiğini ortaya çıkardı. Berdyansk kenti Ukrayna'nın güneyindeki Zaporizhzhia bölgesinde, Azak Denizi kıyısında bulunuyor.

Geminin kentten ayrılışı, Rusya'nın işgal altındaki Zaporizhzhia bölgesine atadığı vali Yevhen Balytskyi tarafından Telegram üzerinden duyurulmuştu. Balytskyi 7 bin ton tahılın "dost ülkelere" doğru yola çıktığını açıklamış, limanın etrafındaki deniz mayınlarının temizlendiğini ilan etmiş ve "geminin güvenliğinin Rusya'nın Karadeniz Donanması tarafından sağlanacağını" belirtmişti.

Balytskyi daha sonra paylaşımını değiştirerek geminin taşıdığı yük ve gideceği ülkeye dair referansları sildi. Geminin donanma eşliğinde kentten ayrılışının videosu birden fazla Kremlin yanlısı Telegram hesabında da paylaşıldı.

Telegram'da yayınlanan videodaki görüntüler de Berdyansk limanının uydu fotoğraflarıyla uyuşuyor. Videodaki hava durumu ve limandaki gölgeler, görüntülerin 28 Haziran'da çekildiğine işaret ediyor. Videoda geminin bazı özellikleri ve adı bulanıklaştırılmıştı. Fakat BBC, Berdyansk'tan ayrılan gemi ile Türkiye açıklarında bekleyen geminin aynı olduğunu Telegram hesabından paylaşılan görüntüler ve Ukraynalı denizcilik uzmanlarının tanıklıklarıyla teyit etti.

KREMLİN İDDİALARI REDDEDİYOR

Reuters'a konuşan geminin sahibi olan Kazakistan merkezli KTZ Express şirketi, geminin Rus bir şirket tarafından kiralandığını söyledi. Şirket, taraflarla görüşme halinde olduklarını ve uluslararası yaptırımlara uyacaklarını açıkladı.

Kiev bir süredir Rusya'yı Ukrayna tahıllarını çalmak ve Ukrayna limanlarını ablukaya almakla suçluyor. Rusya ise bu iddiaları reddediyor.

Kremlin bu gemiyle, kontrollerindeki bir bölgeden normal bir ihracat yapıldığını savunuyor. Kiev ise adli inceleme ile bu tahılların çalınmış olduğunun kanıtlanabileceğini öne sürüyor.

Rusya Ukrayna Türkiye tahıl Rus gemisi Zhibek Zholy

BAĞLANTILI HABERLER