Rusya'dan NATO Zirvesi açıklaması: Batı, Rusya'ya topyekûn hibrit bir savaş ilan etti

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Brüksel'de düzenlenen NATO Zirvesi sonrası Rusya adına ilk açıklamayı yaptı.

25.03.2022 13:56    Güncelleme: 25.03.2022 14:15

Rusya hükümeti dün Brüksel'de düzenlenen NATO Zirvesi sonrası ilk kez açıklama yapıyor. NATO Zirvesi'nde Rusya'yı hedef alan kararlarda uzlaşmaya varılmasıyla ilgili Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "(Batılılar) Rusya’ya karşı topyekûn, hibrit bir savaş ilan etti" dedi. NATO Zirvesi'nde, NATO'nun doğu kanadına 40 bin asker yerleştirmesi kararı onaylanmıştı.

Avrupa’daki siyasetçilerin, "Hitler Almanyası'nda" kullanılan "topyekün savaş” terimini Rusya’ya karşı kullandıklarını savunan Lavrov, "(Batılılar) Rusya’ya karşı topyekün, hibrit bir savaş ilan etti. Hedefleri gizli değil, Rus ekonomisini ve bir bütün olarak Rusya'yı yok etmek ve boğmak istediklerini alenen ilan ettiler." diye konuştu.

Rusya’nın izole edilemeyeceğine işaret eden Lavrov, "Dünyanın her yerinden çok sayıda dostumuz, müttefikimiz ve ortağımız var." ifadesini kullandı.

Lavrov, Batılıların, Birleşmiş Milletler kararlarını etkilemek için kışkırtıcı bir propaganda yürüttüğünü belirterek, "Batı dışındaki dünya ülkelerinin büyük çoğunluğu, tek taraflı oynanan bir oyuna girmek istemiyor. Muazzam bir baskı altındalar." dedi.

Ukrayna yönetiminin nükleer silah edinmesine yönelik arzusundan ötürü endişe duyduklarını ifade eden Lavrov, "Aynı şekilde, Pentagon’un Ukrayna’daki askeri-biyolojik programını gerçekleştirmek üzere en az üç düzine laboratuvar kurmasından da endişe duyuyoruz" diye konuştu.

NATO Sergey Lavrov Rusya

BAĞLANTILI HABERLER